W procesie dotyczącym nieudanego puczu z 2016 r. setki oskarżonych usłyszało wyroki dożywotniego więzienia.

W procesie, który został rozstrzygnięty w czwartek oskarżonych było aż 475 osób, głównie byłych żołnierzy Sił Powietrznych Turcji z bazy Akinci w Ankarze. Prokurator uznał, że to właśnie tam znajdował się główny ośrodek buntu wojskowych – głównie oficerów lotnictwa, którzy w lipcu 2016 r. próbowali obalić Recepa Tayyipa Erdogana i jego Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Jak podała telewizja CNN większość z oskarżonych usłyszała w czwartek wyrok dożywotniego więzienia. 19 usłyszało wielokrotne wyroki więzienia co uniemożliwi im ubieganie się o skrócenie wyroku. Natomiast 70 oskarżonych zostało uniewinnionych od zarzutów usiłowania zabójstwa prezydenta kraju oraz siłowego obalenia jego ustroju konstytucyjnego.

„Turecki wymiar sprawiedliwości nadal wyciąga konsekwencje wobec zdrajców” – skomentował czwartkowy wyrok na Twitterze minister sprawiedliwości Abdulhamit Gul.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lipcu 2016 roku miała miejsce w Turcji nieudana próba zamachu stanu. Spiskowcy uwięzili wówczas obecnego ministra obrony Hulusi Akara, wyprowadzili czołgi na ulice Ankary i Stambułu oraz zbombardowali gmach parlamentu. Zginęło wówczas ponad 250 osób. Przeciw obozowi Erdogana wystąpili głównie żołnierzy Sił Powietrznych. Przywódcą puczystów był szef sztabu sił powietrznych, gen. Akın Öztürk.

cnn.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz