Senat USA zagłosował za dalszym procedowaniem ustawy, przewidującej przeznaczenie 60 mld dol. na wsparcie Ukrainy.

W czwartek Senat USA zagłosował za dalszym procedowaniem nadzwyczajnej ustawy o bezpieczeństwie wartej 95 mld dolarów. Przewiduje ona m.in. przeznaczenie 60 mld dol. na wsparcie walczącej z Rosją Ukrainy. Pozostała część środków ma wesprzeć Izrael i Tajwan oraz innych sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Co ważne, projekt nie był głosowany łącznie z ponadpartyjną ustawą o wzmocnieniu bezpieczeństwa na granicy, ostro krytykowaną przez republikanów. Było to inicjatywą lidera większości w Senacie, senatora Chucka Schumera z Partii Demokratycznej.

Projekt poparło 67 senatorów, w tym 17 z Partii Republikańskiej, włącznie z jej liderem w Senacie, Mitchem McConnellem. 32 zagłosowało przeciw. Senator niezależny Bernie Sanders wstrzymał się od głosu.

Portal „The Hill” zaznacza, że głosowanie ustawy o wsparciu dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu bez reform systemu zabezpieczenia granicy USA nadaje nowy impuls polityczny amerykańskiej pomocy dla Kijowa.

Ustawa będzie procedowana dalej. W niedalekiej przyszłości ma odbyć się kolejne głosowanie, a następnie przekazanie projektu Izbie Reprezentantów, czyli izbie niższej amerykańskiego parlamentu. „The Hill” zaznacza jednak, że prace w Izbie nie będą łatwe. W środę kongresmen Mike Rogers z Partii Republikańskiej, przewodniczący komisji sił zbrojnych zapowiedział, że przewodniczący Izby Mike Johnson (Partia Republikańska) nie podda projektu o wielomiliardowym wsparciu dla Ukrainy pod głosowanie, jeśli nie zostaną dołączone poważne reformy, wzmacniające granicę z Meksykiem i blokujące masową, nielegalną imigrację.

Przypomnijmy, że w środę pakiet o wartości 118 miliardów dolarów, który obejmował środki finansowe na wsparcie dla Izraela i Ukrainy, ale także na zabezpieczenie granicy z Meksykiem, upadł w amerykańskim Senacie.  Takie skonstruowanie przez administrację Joe Bidena pakietu miało pozyskać głosy opornych wobec finansowania Ukrainy republikanów, poprzez wskazania im perspektywy wzmocnienia ochrony przed nielegalną imigracją z Ameryki Środkowej i Południowej, która stała się dla amerykańskie prawicy kluczową częścią. Nie pozyskało. Przeciwko niemu opowiedziało się 50 senatorów, zaledwie o jednego więcej niż grupa tych, którzy głosowali na “tak”.

Tylko czterech Republikanów przekroczyło front walki partyjnej, aby głosować za przyjęciem projektu ustawy wcześniej. Byli to Susan Collins z Maine, James Lankford z Oklahomy, Lisa Murkowski z Alaski i Mitt Romney z Utah. Te nazwiska nie są zaskoczeniem. Na przykład Lankford był głównym republikańskim negocjatorem porozumienia w sprawie granicy i wcześniej “z pasją wypowiadał się na temat tego, co uważa za pilną potrzebę przyjęcia ustawy” – napisał portal BBC.

Kolejne głosowanie dotyczące pieniędzy dla Ukrainy i Izraela zostało opóźnione o jeden dzień, ponieważ grupa republikańskich senatorów próbowała uzyskać od Schumera obietnicę wprowadzenia własnych poprawek do ustawy o zabezpieczeniu granicy z Meksykiem.

Z kolei we wtorek McConnell zasugerował rozdzielenie obu projektów i oddzielne głosowanie za pieniędzmi dla Ukrainy. Wcześniej projekt o zabezpieczeniu granicy skrytykował Donald Trump, a konferencja Partii Republikańskie zdecydowanie sprzeciwiła się zawartym tam propozycjom.

W środę rano Schumer oświadczył, że w przypadku niepowodzenia ustawy o dodatkowym finansowaniu bezpieczeństwa narodowego, zawierającej przepisy dotyczące bezpieczeństwa granic, natychmiast zarządzi głosowanie nad tym samym pakietem, ale bez elementów związanych z bezpieczeństwem granic.

Czytaj także: „Możemy zacząć od przysłania Wam 300 000 migrantów…”. Senator z USA odpowiada Tuskowi

Thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply