Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, oparta na propozycjach PiS, została przyjęta przez Sejm.

Za ustawą głosowało 238 posłów, przeciw było 173, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi do Senatu. Podczas posiedzenia Sejmu odrzucono 44 poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przez kluby PO, Nowoczesnej i PSL.

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału ma wynosić co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Ponadto, w pełnym składzie TK ma zajmować się kwestiami: weta prezydenta do ustaw, ustawy o TK, sporów kompetencyjnych między organami państwa, przeszkodą w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP czy zgodności z Konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe.

„Ona [ustawa] rozwiązuje najważniejszy i bieżący problem, mianowicie taki, że usuwa stan niepewności prawnej. (…)Ta ustawa ten okres niepewności definitywnie kończy. Nikt nie będzie kwestionował podstawy prawnej działania Trybunału”– mówił poseł sprawozdawca, Bartłomiej Wróblewski.

W trakcie dyskusji, Robert Winnicki złożył w Sejmie wniosek o przerwę w obradach, żeby posłowie mogli spotkać się z demonstracją Kresowian, która o 13:00 rozpoczęła się pod Sejmem. PiS i PO odrzuciły tę propozycję w głosowaniu. Analogiczny wniosek posła Marka Jakubiaka został odrzucony przez marszałka Kuchcińskiego.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz