Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna skrytykował pomysł SLD, aby Sejm w uchwale potępił gloryfikację UPA przez władze Ukrainy.

Jego głos w sprawie odrodzenia nacjonalizmu na Ukrainie nie jest wiarygodny. Uchwała SLD to polityczne ekstremum i wpisywanie się w rosyjską narrację– mówi Schetyna „Gazecie Wyborczej”, komentując zapowiedzi Leszka Millera złożenia projektu uchwały.

Minister spraw zagranicznych odniósł się również do rosyjskich pomysłów zbudowania pomnika na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, który upamiętniałbym jeńców rosyjskich, któzy zmarli w polskiej niewoli podczas wojny polsko-bolszewickiej:

Niech Rosjanie rozpiszą konkurs, przedstawią rozsądny projekt. Niech napis na pomniku w Krakowie będzie mówił prawdę historyczną, że to byli jeńcy, którzy zmarli w wyniku chorób, epidemii, trudnych warunków, a nie zamordowani w obozach koncentracyjnych przez polskich oprawców. Taką propozycję można rozpatrzyć– powiedział szef MSZ.

„Gazeta Wyborcza” / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. boruta
  boruta :

  Ten Schetyna nie chce potępienia ukraińskiego antypolskiego nacjonalizmu czyli morderczego szowinizmu więc się stara to potępienie obrzucać rosyjskim błotem. Na nic to. Nawet jeśli to jest wpisywanie się w narrację niemiecką albo chińską albo paragwajską to co jest prawdą to jest prawdą. A widać, że prawda o mordercach banderowskich miłośnika Bandery Schetynę w oczy kole. Nieswojo mu. Wróg Polaków ten Schetyna.

  • tagore
   tagore :

   Postawa Schetyny jest bez sensu .politycy ukraińscy traktują sprawę ludobójstwa UPA podobnie jak
   litewscy kwestię języka i kultury. Ma to być wiecznie jątrzący problem blokujący oddziaływanie kulturowe Polski na społeczeństwo Litewskie i Ukraińskie. Podejrzewam ,że ludobójstwo w czasie wojny i po dokonane przez ukraińskich faszystów miało tak naprawdę właśnie taką genezę.

   tagore

 2. zan
  zan :

  „wpisywanie się w narracje” – nowomowa jak u aparatczyka z filmu Barei. Byle uciec od sedna. Co do uwagi wyżej…Schetyna nie jest idiotą. To zimny i cyniczny gracz. On tylko udaje idiotę. Idiotami jest plebs przed TV, który bezrefleksyjnie łyka takie teksty.

 3. raf66
  raf66 :

  Zastanawiam sie skad epidemia debilizmu u „naszych” elit? Nikomu z tych geniuszy nie przyszlo do gkowy ,ze to nie jest wpisywanie sie w cos tam,ale obrona prawdy historycznej. Oczywiscie nikt z nich nie kwestionuje historii, ale my Polacy troche inaczej ja interprtujemy.Pisze My Polacy, bo dla mnie Ci ktorzy daj d…..y upainie nie zasluguja na miano Polakow……Raf66

 4. jan53
  jan53 :

  Swój „zimny cynizm” pokazal na konwencji PO gdzie proszac o pozostawienie go w szeregach PO i dania mu szansy na przyszlosc po prostu zrobil z siebie „człowieka o niskim poczuciu wartości” inaczej ………e.Jego wzrok zbitego psa i niemalże szloch zeczywiscie pokazaly „gracza” na swiatowym poziomie.

  • zan
   zan :

   Człowiek wrażliwy, człowiek honoru odszedłby z honorem, a zimny gracz będzie prowadził grę. W towarzystwie Stalina było kilki błaznów, którzy dotrwali do śmierci dyktatora. Robili z siebie małpy, ale dotrwali. Czasem taki „poniżony” odstawia cyrk przed ludźmi dającymi się zwieść pozorom. W końcu Schetyna jest teraz ministrem. On się śmieje, a wzrok zbitego psa, to ja widzę na twarzach ludzi pracujących przy kasie hipermarketu.

  • mazowszanin
   mazowszanin :

   To człowiek uzależniony biologiczo-chemicznie od dostępu do koryta. Zrobi wszystko aby być przy nim, w sumie nic innego nie potrafi poza politykierowaniem i tyciem na nasz koszt. Będzie w zależności od potrzeby i sytuacji albo szedł po trupach do koryta, albo skamlał o to litość pozostawienie mu dostępu do resztek pożywienia po samcach alfa (do których ostatnio nie zalicza się), tego co zostanie na dnie koryta.

 5. omatko
  omatko :

  Pan Schetyna ujawnia karty historii w zaskakujący dla mnie sposób bo żyje w alternatywnym swiecie. Tak Polski Sejm powinien posłuchać głosu SLD i potępić banderowców a UPA uznać za organizację zbrodniczą. UPA to bandyci a jeżeli Ukraina nie ma innej historii niż tylko tą związaną z UPA to proszę się zastanowić nad tym komu my pomagamy.