Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zablokowała trzy kolejne kanały nielegalnego przemytu ukraińskich obywateli w wieku poborowym za granicę. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę operacji specjalnej w kilku regionach Ukrainy zatrzymano sześciu organizatorów nielegalnego „ruchu”.

Jak czytamy w czwartek na stronie SBU, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zablokowała trzy kolejne kanały nielegalnego przemytu ukraińskich obywateli w wieku poborowym za granicę. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę operacji specjalnej w kilku regionach Ukrainy zatrzymano sześciu organizatorów nielegalnego „ruchu”.

Za pieniądze oferowali potencjalnym poborowym, by potajemnie opuścić kraj pod przykrywką uczestników ruchu wolontariackiego. Koszt takich „usług” wahał się od 1,5 do 8 tysięcy dolarów od klienta. Kwota zależała od regionu zamieszkania i pilności wyjazdu. Odpowiednie „zamówienia” były przyjmowane tylko przy pełnej przedpłacie.

W ten sposób w Kijowie zneutralizowano grupę przestępczą, która „zarejestrowała” uchylających się jako wolontariuszy. W tym celu napastnicy stworzyli fikcyjną organizację charytatywną, za pośrednictwem której wprowadzali niedokładne informacje do elektronicznego systemu.

Kolejny kanał nielegalnej migracji został zablokowany w obwodzie żytomierskim. Zorganizował ją lokalny biznesmen, który pod przykrywką kierowców tras międzynarodowych zagwarantował mężczyznom w wieku poborowym „bilet do UE”.

Współpracował tylko z zaufanymi „klientami”, których szukał poprzez osobiste powiązania w regionie.

Zobacz też: Kielecka firma nielegalnie zatrudniała 73 Ukraińców

Ponadto w Czerniowcach ujawniono grupę przestępczą, która próbowała wywieźć potencjalnych poborowych za granicę z pominięciem punktów kontrolnych, jednak dzięki błyskawicznej reakcji Służby Bezpieczeństwa wszystkie kryminalne spiski zostały niezwłocznie zdemaskowane, a ich organizatorzy zatrzymani.

Obecnie pięciu oskarżonych zostało już powiadomionych o podejrzeniu na podstawie części 3 art. 332 (nielegalny przemyt osób przez granicę państwową) Kodeksu Karnego Ukrainy. Dwóch z nich dostało już środek zapobiegawczy w postaci zatrzymania.

Trwają dochodzenia, które mają postawić wszystkich sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Operację przeprowadzili pracownicy Departamentu Ochrony Państwowości Narodowej Służby Bezpieczeństwa, jednostki SBU obwodu kijowskiego, obwodu żytomierskiego wraz z Policją Narodową pod kierownictwem proceduralnym prokuratury.

Kresy.pl/SBU

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply