Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że zniesienie sankcji nałożonych na Rosję jest częścią ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych, ale wysoki rangą ukraiński negocjator Mychajło Podolak temu zaprzeczył – podała w sobotę agencja Reuters.

Szef rosyjskiego MSZ stwierdził, że „obecnie delegacje rosyjska i ukraińska tak naprawdę codziennie omawiają projekt ewentualnego traktatu poprzez wideokonferencje”. „Agenda rozmów obejmuje także m.in. kwestie denazyfikacji, uznania nowych realiów geopolitycznych, zniesienia sankcji, statusu języka rosyjskiego” – dodał. Zaprzeczył temu wysoki rangą ukraiński negocjator Mychajło Podolak. „Kwestia globalnych sankcji międzynarodowych wobec Federacji Rosyjskiej nie jest w ogóle poruszana”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Do wszystkich naszych partnerów należy decyzja, jakie kroki należy podjąć w sprawie sankcji i kiedy” – dodał Podolak.

Kijów ostrzegł w piątek, że rozmowy o zakończeniu inwazji Rosji, która trwa już trzeci miesiąc, mogą się załamać.

Zobacz także: DPA: Niemcy poprą planowane embargo na ropę naftową z Rosji

Ja pisaliśmy, Agencja Bloomberg podała w sobotę, że Unia Europejska ma zaproponować wprowadzenie całkowitego zakazu importu ropy naftowej z Rosji do końca tego roku, ze stopniowym wprowadzaniem ograniczeń do tego czasu.

Ponadto, UE będzie też naciskać na to, by więcej banków z Rosji i Białorusi zostało odciętych od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Według ustaleń Bloomberga, dotyczyć ma to także Sbierbanku. Bank ten już wcześniej został objęty sankcjami brytyjskimi i amerykańskimi.

Piątkowe doniesienia portal Politico sugerowały z kolei, że nowe restrykcje mają uderzyć w rosyjski przemysł jądrowy. Polska, kraje bałtyckie, a także Niemcy i Austria widzą konieczność nowych sankcji. Takim rozwiązaniom sprzeciwia się m.in. Francja. Opór pochodzi także z Czech, Węgier, Finlandii, Bułgarii, Rumunii i Słowacji.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz