Sankcje. 22-krotny spadek wydobycia ropy na rosyjskim złożu Sachalin-1

Z powodu sankcji produkcja ropy w ramach projektu Sachalin-1 spadła 22-krotnie – do 10 tys. baryłek dziennie – oświadczył w czwartek wicepremier Jurij Trutniew, pełnomocnik prezydenta Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym.

Trutniew podkreślił, że zmniejszyło to budżet całego Dalekowschodniego Okręgu Federalnego Rosji. Złoże Sachalin-1 notowało wcześniej dobowe wydobycie na poziomie 220 tys. baryłek. Należało do grupy kluczowych złóż naftowych w Rosji. Z powodu sankcji jego produkcja spadła 22-krotnie – do 10 tys. baryłek dziennie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Budżet okręgu sachalińskiego straci w 2023 roku do 38 mld rubli. To 26 proc. poziomu dochodów własnych regionu w 2022 r.” – oświadczył w czwartek Trutniew, cytowany przez agencję Interfax.

Dodał, że z powodu przestoju dochodzi nie tylko do strat budżetowych, lecz także do pogorszenia charakterystyki złóż.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca Władimir Putin podpisał dekret wywłaszczający zagraniczne koncerny z udziałów w projekcie Sachalin-2. Wszelkie prawa i obowiązki firmy przejmie Federacja Rosyjska. Zagraniczne koncerny będą mogły w zamian dostać udziały w nowo utworzonym koncernie, ale najpierw Rosja sprawdzi, czy nie przynoszą one jej szkody.

Informowaliśmy, że Unia Europejska rozpoczęła prace nad kolejnym, siódmym pakietem sankcji, w ramach których w szczególności może zostać wprowadzone embargo na import złota z Rosji, a także… zniesienie blokady Kaliningradu.

interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz