Rzecznik MTK komentuje decyzję polskich władz ws. Netanjahu

Międzynarodowy Trybunał Karny polega na państwach członkowskich, aby zapewnić wdrożenie swoich orzeczeń – tak skomentował decyzję polskich władz ws. Netanjahu rzecznik MTK Fadi El-Abdallah.

W czwartkowym komentarzu dla korespondenta Ukrinform w Hadze rzecznik MTK Fadi El-Abdallah skomentował decyzję polskich władz, aby nie aresztować premiera Izraela Benjamina Netanjahu, jeśli zdecyduje się on przybyć do Polski na rocznicę wyzwolenia Auschwitz.

“Trybunał polega na państwach, aby egzekwować swoje orzeczenia. Jest to nie tylko prawny obowiązek Trybunału na mocy Statutu Rzymskiego, jest to również odpowiedzialność wobec innych państw będących stronami. Kiedy państwa mają obawy dotyczące współpracy z Trybunałem, mogą skonsultować się z Trybunałem w terminowy i skuteczny sposób. Jednak państwa nie mogą jednostronnie ustalać zasadności prawnych orzeczeń Trybunału. Jak stanowi artykuł 119 Statutu, „wszelkie spory dotyczące funkcji sądowniczych Trybunału będą rozstrzygane decyzją Trybunału” — powiedział rzecznik MTK.

Polski rząd zapowiedział zapewnienie bezpieczeństwa i swobodnego udziału najwyższym przedstawicielom Izraela w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia 2025 roku w Oświęcimiu.

„Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę” – napisano w uchwale przyjętej przez rząd i podpisanej przez premiera Donalda Tuska.

“Bardzo ważne jest, żebyśmy byli precyzyjni. Sprawa jest oczywiście delikatna. Mamy z jednej strony werdykt międzynarodowego trybunału, a z drugiej jest dla mnie oczywiste od początku, że premier, prezydent czy inny przedstawiciel państwa Izrael powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę. Dlatego poprosiłem ministra sprawiedliwości i spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę” – mówił premier Donald Tusk.

“Od wielu dni pracowaliśmy nad decyzją rządu, która zapewni wszystkim gościom bezpieczny pobyt podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Auschwitz. Oczywistym dla mnie jest, że każdy przedstawiciel Państwa Izrael powinien mieć prawo do wizyty, szczególnie w dniu rocznicy. Dlatego polski rząd zapewni w tym dniu wolny i bezpieczny dostęp najwyższym przedstawicielom Państwa Izrael do obchodów” – zadeklarował premier.

Przypomnijmy, że wcześniej prezydent Andrzej Duda poprosił rząd o zapewnienie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu możliwości wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Kresy.pl/Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Ynk_Siwy
    Ynk_Siwy :

    Po pierwsze: w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski mordowano głównie Polaków, w tym także żydowskiego pochodzenia (a nie Żydów)
    Po drugie: jeśli oficjalnie respektujemy podpisane przez siebie traktaty, w tym MTK, to nie ma od tego odstępstw. Inaczej sami plujemy sobie w twarz.
    Żydzi po II wojnie światowej jechali do swego nowego własnego kraju z obowiązkiem szanowania innych kultur i wiar istniejących na ich terenie (tak samo jak my ich szanowaliśmy i szanujemy dalej u nas). A oni się zachowują u siebie jak Niemcy i Rosja zachowywała się u nas podczas w/w II wojny światowej.
    I my ich mamy dalej szanować jako naród?