Rząd Ukrainy zdecydował ws. lockdownu

W środę na nadzwyczajnym posiedzeniu ukraiński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu na Ukrainie pełnego lockdownu. Nastąpi to jednak nie w tym roku, ale w przyszłym – od 8 do 24 stycznia 2021 roku.

Już podczas otwarcia posiedzenia ukraińskiego rządu, premier Denys Szmyhal zapowiedział, że wzmocnione ograniczenia reżimu kwarantanny zostaną wprowadzone na Ukrainie w terminie 8-24 stycznia 2021 roku. „Nazwijmy je feriami zimowymi w imię bezpieczeństwa” – powiedział. Dodał, że działania te mają na celu niedopuszczenie do nowej, potężnej fali nie tylko zachorowań z powodu koronawirusa, ale też przypadków śmiertelnych, które mogłyby wystąpić szczególnie po okresie noworocznym. Okres ten na Ukrainie obchodzony jest świątecznie, również z uwagi na to, że prawosławne Boże Narodzenie przypada na czwartek 7 stycznia 2021 roku.

Przeczytaj: Ukraina: tzw. weekendowa kwarantanna nie dała rezultatów, konieczny jest lockdown

Później Szmyhal mówił, że pomimo trudnej sytuacji epidemicznej na Ukrainie, rząd ostatecznie powstrzymał się od wprowadzenia pełnego lockdownu jeszcze przed końcem roku. Wpływ miało mieć na to zaobserwowanie „pewnych pozytywnych trendów”.

Według zapowiedzi, na okres 16-dniowego lockdownu na Ukrainie zamknięte zostaną kawiarnie, bary i restauracje (możliwe będą tylko zamówienia na wynos lub w dostawie do domu), sklepy inne niż spożywcze, kina, siłownie, sale gimnastyczne, teatry, centra handlowe i rozrywkowe, z wyłączeniem znajdujących się tam sklepów spożywczych, aptek czy drogerii. We wszystkich instytucjach edukacyjnych, z wyjątkiem przedszkoli, zostaną ogłoszone ferie. Wszelka działalność rozrywkowa, reklamowa, sportowa, kulturalna wraz z wydarzeniami masowymi zostanie zakazana. Działać ma jednak transport publiczny, żeby umożliwić dojazdy do pracy.

Na czas lockdownu otwarte mają pozostać sklepy spożywcze, apteki, banki, urzędy pocztowe, placówki medyczne, a także drogerie i sklepy sprzedające sprzęt komunikacyjny czy jedzenie dla zwierząt, warsztaty samochodowe. Stacje benzynowe mają działać bez części kateringowej, a salony fryzjerskie tylko na umówione spotkania w ograniczonym zakresie.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply