Rumunia chce pozyskać nowe czołgi, które zastąpią obecnie użytkowane modyfikacje starych T-55 – poinformował rumuński minister obrony. W grę wchodzą czołgi K2, M1A2 Abrams oraz Leopard 2 – wskazuje portal Defense Romania.

Rumuński minister obrony ogłosił plany pozyskania nowoczesnych czołgów – podał w czwartek portal Defense Romania. Plany pozyskania nowych czołgów dla rumuńskiej armii przyspieszyły w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Początkowo brano pod uwagę jedynie czołgi M1A2 SEP V3 Abrams oraz Leopard 2A7A1. Niedawno do gry weszły także koreańskie czołgi K2,

Rumuńskie siły zbrojne używają czołgów TR-85M1, będących ulepszeniem TR-850. Są one rozwinięciem zamówionych przez Rumunię w latach 60. XX wieku czołgów T-55.

Program wymiany czołgów w rumuński siłach zbrojnych ruszy w przyszłym roku.

Zobacz także: Media: Jedynie 60 proc. czołgów K2PL powstanie w Polsce

Rumunia realizuje także program wyposażenia armii w nowe bojowe wozy piechoty. Jak informowaliśmy, doniesienia medialne z listopada br. wskazywały, że polski przemysł zbrojeniowy może zaproponować rumuńskim siłom zbrojnym BWP Borsuk.

Jeśli chodzi o BWP, rumuńska armia opiera się na MLI-84 (model 1984). Socjalistyczna Republika Rumunii uzyskała od ZSRR w 1982 roku licencję na budowę 178 pojazdów MLI-84. Zmodernizowano je w latach 90-tych, aby dostosować wozy do standardów NATO. Rumunia szuka następcy wozu. 

defenseromania.ro / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  Jeżeli wybiorą K2 to takie posunięcie, podniesie rentowność produkcji na terenie Polski. Oby „rządzący” i przemysł nie przespali takiej okazji, a lobbyści z Niemiec nie próbowali dyskredytować Polskiej konkurencji tak, jak to miało miejsce w przypadku karabinka „Grot”, który okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem, tyle że bardzo konkurencyjnym w stosunku do Niemieckiej propozycji.
  „Czy MSBS Grot przetrwa próbę piasku! *** NIE UWIERZYSZ CO SIĘ STAŁO! *** Shot.Off”
  https://www.youtube.com/watch?v=NV0kkNl_p3w
  BTW. Moim zdaniem, Ruscy i Niemcy to wrogowie Polski od wieków.