W Administracji Prezydenta Ukrainy rozpoczęły się rozmowy Wiktora Janukowycza z liderami opozycji. Pośrednikiem w ich zorganizowaniu wystąpiła Rada Kościołów i Organizacji Religijnych.

W rozmowach biorą udział Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok. Władze reprezentuje sam prezydent oraz członkowie grupy roboczej, między innymi, nowy szef jego Administracji Andrij Klujew.
Przywódcy opozycji podkreślili, że zgodzili się na rozmowy tylko ze względu na apel Rady Kościołów, a także na to, że Ukrainie grozi rozlew krwi. Także przedstawiciele rządzącej Partii Regionów przekonują, że opowiadają się za pokojowym rozwiązaniem obecnego konkfliktu.
Ostatnie takie rozmowy odbyły się w czwartek i nie doprowadziły do porozumienia. Władze zażądały wycofania demonstrantów z ulicy Hruszewskiego, gdzie od niedzieli trwa walka o dostęp do dzielnicy rządowej. W zamian rządzący mieli dać gwarancje, iż w ciągu 3 dni zostaną wypuszczeni z aresztów wszyscy zatrzymani. Oficjalnie władze miały ogłosić, że Berkut i inne formacje podległe MSW nie mogą stosować broni palnej. Żadna ze stron nie spełniła jednak tych warunków – opozycja nie wycofała się z ulicy Hruszewskiego, zajmowane są przy tym siedziby lokalnych władz, a kolejni działacze Majdanu są skazywani na dwumiesięczny areszt.
Wczoraj jednak, właśnie w czasie spotkania z Radą Kościołów i Organizacji Religijnych, Wiktor Janukowycz zapowiedział wprowadzenie zmian do antydemokratycznych ustaw i zmiany w rządzie. Mają być one przyjęte we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu.

IAR/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz