Finlandia oświadczyła, że ​​w poniedziałek rosyjski samolot wojskowy naruszył jej przestrzeń powietrzną, co było pierwszym takim posunięciem od czasu przystąpienia tego kraju do NATO w zeszłym roku.

Jak przekazała agencja prasowa Bloomberg ​​w poniedziałek rosyjski samolot wojskowy naruszył fińską przestrzeń powietrzną, co było pierwszym takim posunięciem od czasu przystąpienia tego kraju do NATO w zeszłym roku.

Ministerstwo obrony tego kraju podało w oświadczeniu, że w poniedziałek rano samolot leciał w przestrzeni powietrznej Finlandii przez około 2 minuty. Do zdarzenia doszło we wschodniej części Zatoki Fińskiej, a samolot wleciał na terytorium Finlandii na głębokość aż 2,5 km.

„Poważnie podchodzimy do rzekomego naruszenia terytorialnego (przestrzeni powietrznej) i natychmiast wszczęliśmy dochodzenie” – powiedział minister obrony Antti Häkkänen.

Ostatni taki incydent miał miejsce w sierpniu 2022 roku, kiedy dwa rosyjskie myśliwce wleciały w fińską przestrzeń powietrzną.

Rosjanie rozmieścili w kwietniu w Karelii, niedaleko od granic Finlandii, nową brygadę rakietową, wyposażoną w systemy rakietowe Iskander-M. Ma to być odpowiedź na wstąpienie Finów do NATO.

O sprawie kilka poinformowała rosyjska „Izwiestija”, powołując się na informacje z Ministerstwa Obrony Rosji. Według tego serwisu, w ramach formowania nowo utworzonego Leningradzkiego Okręgu Wojskowego, w Karelii utworzono samodzielną brygadę rakietową. Według informacji strony rosyjskiej, jest wyposażona w taktyczne systemy rakiet balistycznych Iskander-M. Ponadto, w skład Okręgu weszły też m.in. 11 korpus armijny w obwodzie kaliningradzkim (królewieckim) oraz 14. korpus armijny z obwodu murmańskiego.

„Formowanie brygady rakietowej to decyzja w bardzo dobrym czasie. To adekwatna odpowiedź na wstąpienie Finlandii do NATO… Jeśli nadejdą gorsze czasu, to brygada rakietowa z pewnością powie swoje słowo i zrealizuje te zadania, jakie przyjmiemy wobec sił natowskich, stanowiących zagrożenie. Ogólnie mówiąc, wzmacniają teraz tę flankę, robią słusznie” – powiedział w rozmowie z „Izwiestiją” adm. Władimir Wałujew, były dowódca rosyjskiej floty bałtyckiej.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. Prezydent Rosji Władimir Putin swoim dekretem zatwierdził nowy podział wojskowo-administracyjny Federacji Rosyjskiej. Tym samym utworzono dwa nowe okręgi wojskowe: Leningradzki i Moskiewski. Ten pierwszy obejmuje Republikę Karelii i Komi, obwód archangielski, wołogodzki, królewiecki, leningradzki wraz z miastem Petersburg, murmański, nowogrodzki, pskowski oraz Nieniecki Okręg Autonomiczny. Moskiewski Okręg Wojskowy zawiera obwody biełgorodzki, briański, włodzimierski, woroneski, iwanowski, kałuski, kostromski, kurski, lipiecki, moskiewski wraz ze stolicą, niżnonowogrodzki, orłowski, riazański, smoleński, tambowski, twerski, tulski i jarosławski.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply