Moskiewski Sąd Okręgowy orzekł o aresztowaniu rosyjskiego naukowca Anatolija Gubanowa podejrzanego o zdradę stanu, poinformowała w czwartek sekretarz prasowa sądu Daria Rozmachowa.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, sekretarz prasowa sądu Daria Rozmachowa poinformowała, że Moskiewski Sąd Okręgowy orzekł o aresztowaniu rosyjskiego naukowca Anatolija Gubanowa podejrzanego o zdradę stanu.

„Sąd wybrał tymczasowe aresztowanie na okres jednego miesiąca i 30 dni, to jest do 2 lutego 2021 roku, jako środek przymusu dla Anatolija Aleksandrowicza Gubanowa podejrzanego o popełnienie przestępstwa z artykułu 275 rosyjskiego kodeksu karnego (zdrada stanu)” przekazała sekretarz prasowa.

Zobacz też: Norwegia: Pracownik firmy nadzorującej budowę Baltic Pipe podejrzany o szpiegostwo dla Rosji

Sąd rozpatrzył sprawę za zamkniętymi drzwiami. Oskarżonemu Gubanowowi grozi do 20 lat więzienia.

Strona Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii wymienia Gubanowa wśród swoich wykładowców. Jednak biuro prasowe instytutu nie mogło od razu skomentować informacji o jego aresztowaniu. „Sprawdzamy informacje” – poinformowało biuro prasowe.

„Nie znam człowieka o takim imieniu. Mamy wielu pracowników i mam dużo zadań. Ewentualnie będę mógł później wyjaśnić, kim on jest, ale na razie nic nie mogę powiedzieć” przekazał rektor uczelni  Nikolaj Kudrjawtsew.

Zobacz też: Dwóch rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo opuściło Bułgarię

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Anatolij Gubanow to przedstawiciel dynastii dobrze znanej w rosyjskim przemyśle lotniczym. Teść Gubanowa to Leonid Szkadow, wybitny naukowiec i jeden z szefów radzieckiego przemysłu lotniczego.

Gubanow pracuje w Centralnym Instytucie Aerohydrodynamicznym od 1979 roku i kieruje jednym z działów w NIO-2 (wydział aerodynamiki samolotów i rakiet). Zajmuje się szybkimi samolotami. Troje z pięciorga jego dzieci pracuje również w przemyśle lotniczym.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) podejrzewa rosyjskiego naukowca Anatolija Gubanowa, aresztowanego wcześniej pod zarzutem zdrady stanu, o przekazanie tajnych danych dotyczących rozwoju lotnictwa – poinformowało agencję źródło w organach ścigania.

„Według śledztwa Gubanow przekazał tajne dane dotyczące rozwoju lotnictwa za granicą” – podało źródło, nie podając żadnych szczegółów sprawy karnej ani nie określając zaangażowanych krajów, ponieważ materiały sprawy są ściśle tajne. Według innego źródła agencji Gubanow prowadził badania w zakresie prędkości naddźwiękowych i szybkich jednostek napędowych samolotów.

Zobacz też: Media: NSA szpiegowała Danię podczas postępowania ws. pozyskania nowego myśliwca

Kresy.pl/Tass

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz