Do tej pory w mocy pozostaje podpisany w 1997 roku przez prezydentów Ukrainy i Rosji układ “o przyjaźni, współpracy i partnerstwie”.

Porozumienie dotyczące przyjaźni pomiędzy oboma krajami zostało podpisane przez Leonida Kuczmę i Borysa Jelcyna. Zagwarantowano w nim wzajemną nietykalność granic i poszanowanie integralności terytorialnej. Według prawa porozumienie obowiązuje do tej pory, ponieważ nie zostało oficjalnie wypowiedziane przez żadną ze stron.

Według układu “o przyjaźni” Ukraina wciąż pozostaje „strategicznym partnerem Rosji”. Rosyjski parlament chce zmienić ten stan rzeczy, ponieważ według dokumentu Krym jest częścią Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina nie zerwie stosunków dyplomatycznych z Rosją

Uznanie granic jest współzależne od przyjaźni, współpracy i partnerstwa. A to oznacza, że jeżeli nie ma przyjaźni, to pojawia się pretekst do ponownego wyjaśnienia wszystkich kwestii, w tym również dotyczących granic – powiedział w zeszłym tygodniu deputowany Dumy Konstantin Zatulin, wiceszef komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Deputowany rządzącej w kraju partii Jednej Rosji uważa, że porozumienie „o przyjaźni i partnerstwie z Ukrainą” powinno zostać rozwiązane. Ogłosił również, że Duma Państwowa ma zająć się sprawą w najbliższym czasie. Jest to spowodowane faktem, że ważność porozumienia upłynie pod koniec roku, zostanie jednak przedłużone automatycznie o 10 lat, jeżeli Kijów lub Moskwa nie wypowiedzą go z półrocznym wyprzedzeniem.

Rosja nie powinna wycofywać się z tego porozumienia, ponieważ po likwidacji junty, która obecnie rządzi w Kijowie, naród Ukrainy wybierze nowy rząd – powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” rosyjski politolog Siergiej Markow. Uważam jednak, że Ukraina zostanie podzielona. Większość mieszkańców m.in. Odessy, Charkowa, Mikołajowa i Zaporoża chciałaby dołączyć do Rosji. Mieszkańcy Ukrainy powinni mieć prawo do decydowania o swoim losie – twierdzi.

Kresy.pl / rp.pl / unian.info

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Oto prawdziwe oblicze konfliktu Rosja – Ukraina.
  Rosyjski parlament zamierza odstąpić od umowy z Ukrainą w części dotyczącej uznania granic, gwarantującej wzajemną nietykalność granic i poszanowanie integralności terytorialnej.
  Rosja przygotowuje się prawnie do korekty granic z Ukrainą.
  Celem jest oderwanie Odessy, Charkowa, Mikołajowa, Zaporoża i inych od Ukrainy i przyłączenie ich do Rosji.
  Na terenach wchłoniętych zostanie przeprowadzony plebiscyt…
  SKĄD MY TO ZNAMY?
  Nic nowego w poliryce Rosji i jej prezydenta Putina.

  • jwu
   jwu :

   @Tutejszym No i co z tego ? W czym widzisz problem ? Sprawa dotyczy banderowskiej Ukrainy,a mnie nie dotyczy.A ty biadolisz tak, jakbyś miał korzenie w tym upadłym kraju?

   • Tutejszym
    Tutejszym :

    @jwu Widzę i znam ten problem.
    “Na terenach wchłoniętych zostanie przeprowadzony plebiscyt…
    SKĄD MY TO ZNAMY?”
    69 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski.
    Na terenach zdobytych został przeprowadzony plebiscyt,
    za przyłączeniem do ZSRR głosowało 100% a nawet więcej…
    Głosowała na tych terenach cała armia sowieckiego agresora.
    Sprawa dotyczy UKRAINY i pośrednio POLSKI.
    Sprawa dotyczy agresywnej i zaborczej polityki Rosji.
    A ty trollujesz tak, jakbyś miał korzenie w tym ruskim raju.
    Nic nowego w polityce Rosji i jej prezydenta Putina.

    • jwu
     jwu :

     @Tutejszym Ja trolluję ? To ty powielasz retorykę banderowską ,strasząc Rosją.Rosją ,która w porównaniu do twojej Ukrainy ,nie ma roszczeń terytorialnych wobec Polski i nie zarzuca nam ,że AK paliła rosyjskie wioski i mordowała Rosjan na Wołyniu.Wracając do paktu Ribbentrop-Mołotow, poczytaj sobie ,kto tak ochoczo wspierał sowietów w tym obcym kraju, jakim (wtedy) była Polska ? Twoi ziomale, którzy tak nienawidzili Polaków,że dzięki ich denuncjacjom wiele tys.trafiło na Syberię.A oni przejęli majątki po nich.W wielu przypadkach po najbliższych sąsiadach .Z którymi znali się od dziecka.

     • Tutejszym
      Tutejszym :

      @jwu “Sprawa dotyczy UKRAINY i pośrednio POLSKI.
      Sprawa dotyczy agresywnej i zaborczej polityki Rosji.
      A ty trollujesz tak, jakbyś miał korzenie w tym ruskim raju. Nic nowego w polityce Rosji i jej prezydenta Putina.”
      Rosja nie ma roszczeń terytorialnych wobec Polski,
      ona chce odbudowy dawnego ZSRR i całej Polski.

     • jwu
      jwu :

      @Tutejszym Obserwując twoją chorą obsesję na punkcie ruskich,śmiem twierdzić ,a nawet jestem pewien tego ,że pochodzisz ze środowiska związanego z operacją Wisła.Bo prawdziwym Polakom, Rosja zwisa ,czyli :ani jej nie kochają ani nie nienawidzą.A ty podsycasz nienawiść do tego narodu i ubolewasz nad losem banderowców.Czyli wszystko wg.ustaleń banderowskiego provydu z 1990 roku.

     • Tutejszym
      Tutejszym :

      @jwu Chciałbyś ruski trolu aby Polakom Rosja zwisała, czyli ani jej nie kochali, ani nie nienawidzili.
      Rosja na akceptację swej polityki przez Polskę nie ma co liczyć.
      Takie jest nastawienie ogółu społeczeństwa do polityki Rosji.
      9 września 2016 09:59 w temacie:
      „XVI Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru”napisałem:
      „900 tysięcy Polaków uśmiercono w ZSRR w latach 1940-43. To są oficjalne szacunki ówczesnego rządu polskiego. Tak więc ten „domek” dla nich to bezimienna jama w ziemi lub rozrzucone bezimienne kości. Po załatwieniu ustawą sprawy pomordowanych przez upa Polaków na Ukrainie, wierzę że przyjdzie czas upamiętnienia pamięci Polaków zabitych w ZSRR. Na osobowe pochówki nie mają co liczyć, dla sowietów była to tylko „padlina”. „.
      Czy potwierdzisz że:
      Nasz polski interes narodowy jest nadrzędny nad innymi.
      Zgodzisz się że ruskie i bandrowskie trolle to antypolskie kur.y?
      Robisz błędy stylistyczne, musisz się podszkolić.
      Żaden z ciebie защитник русской матери, tylko marny troll.

     • jwu
      jwu :

      @Tutejszym Ty marny banderowski wichrzycielu. 900tys. Polaków uśmiercono w ZSRR ?Udowodnij to hałyczyński trollu? Podaj link do dokumentu,który o tym mówi? Tyle to zostało wywiezionych na Syberię ,i to w wielkim stopniu przy udziale twoich banderowskich rodaków.Którzy donosili i denuncjowali swoich sąsiadów Polaków.Ale 3/4 z nich powróciło.Także nie kłam i nie siej zamętu rezunie.

     • Tutejszym
      Tutejszym :

      @jwu http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/10-02-rocznica-1zsylki-z-kresow-wschodnich-przez-zsrr.html
      “Do dziś dokładnie nie wiadomo ilu obywateli polskich wywieziono w głąb ZSRR, ilu zginęło po drodze i w obozach oraz ilu było rozstrzelanych.
      Wobec trwających badań, na chwilę obecną, należy przyjąć obliczenia polskie z okresu wojny. Liczby są różne, ale zatrważające. Wynika z nich, że w lutym 1940r. wywieziono 250tys. osób, w kwietniu – 300tys., a w czerwcu – 400 tys.
      Tylko w czasie przewozu w głąb ZSRR zmarło ok. 10 % zesłańców. Wedle ocen rządu polskiego z 1941 r. do sierpnia tegoż roku w sumie umrzeć miało 423 tys. obywateli polskich. W 1944 r. rząd polski szacował straty osobowe obywateli polskich w ZSRR w latach 1940-43 na 270 tys. Przypuszczenie, że roczna śmiertelność wśród więźniów w latach 1940-42 sięgała 30 %, a wśród zesłańców 10-15 %, stało się podstawą twierdzenia, że w tym okresie zmarło z różnych powodów w ZSRR około 900 tys. obywateli polskich! ”

      http://sciesielski.republika.pl/sov-dep/polacy/stratydep.html
      “Według dawniejszych ocen polskich, tylko w trakcie transportu w głąb ZSRR zmarło ok. 10 % deportowanych. Straty ludności polskiej, która w różnych formach trafiła w głąb ZSRR rozmaicie. Wedle ocen rządu polskiego z 1941 r. do sierpnia tegoż roku w sumie umrzeć miało 423 tys. obywateli polskich. Inne szacunki mówiły, iż do 1 października 1942 r. w więzieniach, obozach i miejscach zesłania zmarło 322 tys. obywateli polskich, a nadto 93,8 tysiące spośród już uwolnionych w wyniku tzw. amnestii. W 1944 r. rząd polski szacował straty osobowe obywateli polskich w ZSRR w latach 1940-43 na 270 tys. Przypuszczenie, że roczna śmiertelność wśród więźniów w latach 1940-42 sięgała 30 %, a wśród zesłańców 10-15 %, stało się podstawą twierdzenia, że w tym okresie zmarło w ZSRR około 900 tys. obywateli polskich. ”
      Swego czasu miałem dokument w ręku, reprint z Londynu.
      Podana kwota zgonów Polaków wynosiła 900 tyś.
      A ty ruski trollu możesz pisać co chcesz, kary dla ciebie -obecnie- nie ma.

     • Tutejszym
      Tutejszym :

      @jwu @jwu http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/10-02-rocznica-1zsylki-z-kresow-wschodnich-przez-zsrr.html
      „Do dziś dokładnie nie wiadomo ilu obywateli polskich wywieziono w głąb ZSRR, ilu zginęło po drodze i w obozach oraz ilu było rozstrzelanych.
      Wobec trwających badań, na chwilę obecną, należy przyjąć obliczenia polskie z okresu wojny. Liczby są różne, ale zatrważające. Wynika z nich, że w lutym 1940r. wywieziono 250tys. osób, w kwietniu – 300tys., a w czerwcu – 400 tys.
      Tylko w czasie przewozu w głąb ZSRR zmarło ok. 10 % zesłańców. Wedle ocen rządu polskiego z 1941 r. do sierpnia tegoż roku w sumie umrzeć miało 423 tys. obywateli polskich. W 1944 r. rząd polski szacował straty osobowe obywateli polskich w ZSRR w latach 1940-43 na 270 tys. Przypuszczenie, że roczna śmiertelność wśród więźniów w latach 1940-42 sięgała 30 %, a wśród zesłańców 10-15 %, stało się podstawą twierdzenia, że w tym okresie zmarło z różnych powodów w ZSRR około 900 tys. obywateli polskich! ”

     • Tutejszym
      Tutejszym :

      @jwu http://sciesielski.republika.pl/sov-dep/polacy/stratydep.html
      „Według dawniejszych ocen polskich, tylko w trakcie transportu w głąb ZSRR zmarło ok. 10 % deportowanych. Straty ludności polskiej, która w różnych formach trafiła w głąb ZSRR rozmaicie. Wedle ocen rządu polskiego z 1941 r. do sierpnia tegoż roku w sumie umrzeć miało 423 tys. obywateli polskich. Inne szacunki mówiły, iż do 1 października 1942 r. w więzieniach, obozach i miejscach zesłania zmarło 322 tys. obywateli polskich, a nadto 93,8 tysiące spośród już uwolnionych w wyniku tzw. amnestii. W 1944 r. rząd polski szacował straty osobowe obywateli polskich w ZSRR w latach 1940-43 na 270 tys. Przypuszczenie, że roczna śmiertelność wśród więźniów w latach 1940-42 sięgała 30 %, a wśród zesłańców 10-15 %, stało się podstawą twierdzenia, że w tym okresie zmarło w ZSRR około 900 tys. obywateli polskich. ”
      Swego czasu miałem dokument w ręku, reprint z Londynu.
      Podana kwota zgonów Polaków wynosiła 900 tyś.
      A ty ruski trollu możesz pisać co chcesz, kary dla ciebie -obecnie- nie ma.
      A ty ruski trollu możesz pisać co chcesz, kary dla ciebie -obecnie- nie ma.
      Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez administratora
      20 stycznia 2018 00:08

     • Tutejszym
      Tutejszym :

      Dzięki Bogu i Jego łasce umożliwienia powiedzenia prawdy przez Polaków.
      „W dzisiejszym głosowaniu Sejm przyjął pakiet zmian w ustawie o IPN.
      W tym projekt zakładający penalizację banderyzmu w Polsce.
      Nie będzie też możliwości gloryfikowania w Polsce Stepana Bandery,
      Romana Szuchewycza i OUN-UPA czy Waffen-SS Gazlizien.
      Jak również materiałów, które mówią o ich „bohaterskich czynach”.
      Wszystko to zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat.”