Pisaliśmy niedawno o podbijającym rosyjski internet krótkim filmie, który sławił rosyjską misję cywilizacyjną w Eurazji. Ukraińcy mają odmienne zdanie na temat tej misji.

Ze strony ukraińskiej przygotowano filmową odpowiedź, prezentującą całkowcie odmienną ocenę roli Moskwy. Oskarża się w nim Rosję o zdestabilizowanie Afganistanu, atak na Finlandię, gdzie Rosjan wyproszono i dzięki temu produkuje się nowoczesne telefony. Mowa jest o Polsce podzielonej przez Moskwę z Hitlerem „wyrzucono mnie stąd, a dziś przeciętny Polak żyje cztery razy dostatniej niż przeciętny Rosjanin”. Mowa jest także o Wyspach Kurylskich, gdzie „ludzie łowią ryby i żyją z rolnictwa” podczas gdy Japonia żyje technologiami przyszłości. Oskarża też Rosjan o wywołanie II wojny światowej, wywołanie klęski głodu na Ukrainie i szereg interwencji.

Film przygotowany przez Rosjan:

http://kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/witam-jestem-rosyjskim-okupantem-video

youtube.com/kresy.pl

19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zan
  zan :

  Oba filmiki są fałszywe. Rosjanie przypisują sobie osiągnięcia techniczne ZSRR, a Ukraińcy przypisują Rosjanom sowieckie zbrodnie. Zwraca uwagę, że wielkoruski szowinizm oparty jest o dumę z własnych osiągnięć (w tym naciąganych), a ukraiński nacjonalizm opiera się wyłącznie na nienawiści do sąsiadów. Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie konstruktywny filmik proukraiński? Oni nawet pisać w swoim języku nie potrafią. O ile w rosyjskiej propagandzie było niezłe ziarno prawdy, to twierdzenia podane przez Ukraińców są fałszywe. 1) „przeciętny Polak żyje cztery razy dostatniej niż przeciętny Rosjanin” – czemu 4, może 10? PKB per capita są podobne…, a Polak ma za to olbrzymii kredyt i jest „grecki” dostatek… 2) Kuryle? Nawet w ramach Japonii byłyby prowincjonalnymi wysepkami. Geografia się kłania. 3) Finlandia nie miała komunizmu i nie była okupowana przez Sowietów. Nokię już Amerykanie wykończyli. 4) zboże konfiskowane na Ukrainie przez Żyda Kaganowicza i Ukraińca Chruszczowa – obaj na pasku Gruzina – było eskportowane do USA. Amerykanie znali jego pochodzenie.

  • robert_xx
   robert_xx :

   „….Ukraińcy przypisują Rosjanom sowieckie zbrodnie…” szczyt bezczelności panie , sowieci nie są z kosmosu , poczytaj sobie jak twoi Rosjanie nadal wielbią Stalina i Lenina temu pierwszemu znowu zaczynają stawiać pomniki i coraz więcej pojawia się oszołomów wielbiących sierp i młot , gdzie w takim zachowaniu całego narodu widać odcięcie od sowietyzmu? To jest jak z banderyzmem ukraińskim niby go potępiają a rzeczywistości jest zupełnie inaczej .

   • zan
    zan :

    Roberciku, ja wiem skąd do Rosji przyjechał Trocki i kto to był. Wiem kto budował ZSRR (Antony C. Sutton to opisywał). http://w.kki.com.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom1.html Swoje piski zachowaj dla starych bab i histerycznych ciot, które nie rozumieją czemu Deng zachował portret Mao ale odszedł od jego polityki. To jest poza horyzontem rozumienia karalucha z fundacji Sorosa, GaPola itd…Oczywiście bredzisz, bo ZSRR w Rosji jest częstym sentymentem (czemu?), ale nie narzucanym odgórnie. Tymczasem Bandera/UPA na Ukrainie JEDYNYM mitem założycielskim. Różnica jest kolosalna. No i last but not least: W POLSCE najwyższe czynniki decyzyjne roztoczyły kult nad Banderą, a o zbrodniach komuny wiedzą nawet gimbusy. Różnica jest taka, że ja staram się ZROZUMIEĆ, a ty starasz się rozwierać jak najszerzej jadaczkę.

     • zan
      zan :

      Prawda w oczy kole, co Robercik? 🙂 Nie pozuj na humanistę, bo twoja radość z palenia żywcem nieuzbrojonych kobiet w Odessie jest znana. Nie wiem czy jesteś taki głupi czy bezczelny, ale wiedz, że jestem pewien poziom chamstwa, głupie egzaltacji i impertynenecji po którym nie będę na „Pan”. Dla mnie już na zawsze zostaniesz Robercikiem. Nie szanuję ciebie i dobrze wiesz czemu.

     • jan_de
      jan_de :

      Ech, ta Twoja „pomroczność jasna”, Roberciku… Naprawdę myślisz, że P. Zan, lub ja, chcielibyśmy się z Tobą „spoufalić…?” Z człowiekiem, który doznaje orgazmu na widok płonących kobiet w Odessie? De Sade by się Ciebie nie powstydził… Ale w nas budzisz tylko odrazę… Żal tylko, że i wrażliwości, i inteligencji na tyle nie masz, by to zrozumieć… A to przecież proste… „Z Chamem po chamsku, z Panem po pańsku…”

   • zan
    zan :

    Szczytem bezczelności to jest np. wasz Adam Michnik (zmienione z Szechter ) i podobni. Gdy żywioł rosyjski rozpoczął oddolną liberalizację ZSR (Rosjanie nigdy nie kontrolowali tego kraju w 100% – od Trockiego po Jelcyna), żydowscy staliniści nagle stali się masowo demokratami, a z komunizm podrzucili Rosjanom, nota bene narodowi który wcześniej najbardziej tępili. Stąd nawiasem mówiąc taka histeria nt. Putina – być może (podkreślam) jest to pierwszy Rosjanin u władzy od 100 lat.

   • ruskiagent
    ruskiagent :

    Niestety, komunizm, więc także państwo radzieckie z założenia było internacjonalistyczne, a nacjonalizmy z reguły tępione, zwłaszcza rosyjski(poza okresem II Wojny Światowej, kiedy Stalin wykorzystywał go, aby oddziały zaporowe nie musiały zużywać takiej ilości amunicji na „zdrajców i tchórzy”, skończył wykorzystywać, gdy Rosjan w wieku poborowym zaczęło już brakować, i trzeba było ich zastąpić Mongołami, Kałmukami, Buriatami, Białorusinami i Ukraińcami), ale niektóre, jak np. ukraiński były w bardzo ograniczonym stopniu tolerowane. Władza radziecka była też największą dobrodziejką Ukrainy(tow. Lenin, pół Rosjanin, pół Żyd podarował jej tereny Noworosji, czyli pas od Donbasu do Odessy, zdobyty przez Katarzynę II w wyniku podbicia Chanatu Krymskiego, tow. Stalin, Gruzin podarował jej polski Lwów, i resztę polskich ziem za linią Curzona, tow. Chruszczow, Ukrainiec podarował jej zaś Krym, z pogwałceniem prawa radzieckiego zresztą). A zbrodnie radzieckie były zaś realizowane przez NKWD, a także przed poprzednie instytucje od wCzeKa począwszy, w którym Rosjanie byli wybitnie niedoreprezentowani, w stosunku do swego udziału w liczbie ludności ZSRR, a wybitnie dużo było zaś tam Żydów naprzykład, ale i innch narodowości, ponoć w ZSRR tępionych(chociażby twórca radzieckiego terroru- tow. Dzierżyński, Polak, szef OGPU tow. Mienżyński, pół Polak, a zdaniem niektórych Żyd, szef najpierw OGPU, później zaś NKWD, tow. Jagoda, Żyd, później kolejny szef NKWD pod usunięciu Jeżowa, tow. Beria, Żyd). Tak można by wymieniać w nieskończoność. Bolszewizm to nie był niemiecki nazizm, który nieodłącznie był związany z narodem niemieckim, tylko bolszewizm był, i dalej jest, obecnie pod postacią unijnej biurokracji ideologią międzynarodową, w której narodowość nie ma żadnego znaczenia, a jest nawet zwalczana. A co do wielbicieli komunizmu w obecnej Rosji, jest to grupa raczej marginalna, tyle że dość głośna. Stawianie nowych pomników Stalinowi to głównie kaczki dziennikarskie bądź odosobnione przypadki, średnio przypadające do gustu władzy, a dla Rosjan mieszkających na terenie obecnej Ukrainy symbole radzieckie stały się niejako symbolem rosyjskości, zwalczanej przez Ukraińców, i dlatego są tak zaciekle bronione. Poza tym dalej wiele ludzi pamięta ZSRR, i dla wielu czasy radzieckie były okresem spokoju i stabilności, i odczuwają za nimi nostalgię, tak samo jak i u nas wielu tęskni za PRL. Aby podobne postawy przestały występować, trzeba czasu, aby ludzie zrozumieli pewne rzeczy.

  • tomlee
   tomlee :

   @Zan: Nokię nie wykończyli jankesi, ale dziwaczne zarządzanie i głupie decyzje w szybkim tempie doprowadzające do utraty konkurencyjności. Już 10 lat temu było jasne jak to się może skończyć. Jankesi wykorzystali tylko okazję do taniego przejęcia portfolio technicznego. Moim zdaniem i tak przepłaconego.

   • zan
    zan :

    NSA szpieguje również gospodarczo, a Europa (w tym maleńka Finlandia) nie osłony kontrwywiadowczej przeciw CIA. Nie będę jednak szedł w zaparte. Mogło być w 100% fińskie samobójstwo – choć w Polsce w latach 90 Zachód podobnymi metodami przejął całe branże. Faktem jest, że z Nokią Ukraińcy dali do pieca. Nokia, Japonia – a czemu nie np. Ekwador, Pakistan, Egipt – tam jest strefa wpływów USA. Czemu nie Ukraina która od 20 lat jest poza strefą wpływów Rosji, Jelcyn nawet Krymu nie chciał – taki to był ruski szowinista. Ukraińcy nadal wierzą, że od robienia Zachodowi laski automatycznie płyną bogactwa? Chyba tylko ci związani z kijowskim reżimem.

     • zan
      zan :

      Dobrze widzę, że ci brak słów. W latach 90 – za czasów Jelcyna nawet Rosja nie była w rosyjskiej strefie wpływów. 🙂 W waszym zakłamanym języku NEUTRALNY znaczy PROROSYJSKI. Ciekawe czemu w prorosyjskiej strefie wpływów dominowali oligarchowie, którzy wywołali Majdan. Czemu Rosja niby w swojej strefie wpływów dopusciła aby na terenach etnicznie rosyjskich prowadzono ukrainizację, czemu Jelcyn nie chciał Krymu gdy nawet prezydnet ukraiński zdawał się ten Krym odpuszczać. Czemu Ukraina zlikwidowała autonomię Krymu. Rosja jej na to pozwoliła? To są dziesiątki konkretnych faktów wobec których jesteś umysłowo bezradny.