Rosyjski miliarder Wiktor Charitonin chce przejąć lotnisko Frankfurt-Hahn w Nadrenii-Palatynacie. Politycy CDU/CSU chcą, by rząd zakazał przejęcia.

Chodzi o lotnisko w zachodnich Niemczech w Nadrenii-Palatynacie w pasmie górskim Hunsrueck. Politycy CDU/CSU chcą, by rząd Olafa Scholza zakazał przejęcia portu lotniczego przez rosyjskiego miliardera. “Minister gospodarki musi poprzez wydanie zakazu sprzedaży zapobiec szkodom w polityce zagranicznej i gospodarczej Niemiec” – oświadczył w poniedziałek poseł CSU Sebastian Brehm, cytowany przez Deutsche Welle. Jego zdaniem rząd landowy w Moguncji oszukuje obywateli.

Doniesienia mediów wskazują, że związany z branżą farmaceutyczną rosyjski miliarder, Wiktor Charitonin, który jest również współwłaścicielem toru wyścigowego Nuerburgring w Niemczech, jest jednym z dwóch inwestorów, z którymi niewypłacalne lotnisko zawarło umowy kupna.

Z doniesień agencji DPA wynika, że firmy NR Holding i moguncka grupa inwestycyjna Richter Group podpisały niezależne od siebie umowy kupna lotniska. Miały przelać już także kwotę zakupu. Więcej zapłaciła jednak firma NR Holding. Mogłaby więc kupić lotnisko, jeśli Ministerstwo Gospodarki Niemiec nie wniesie sprzeciwu.

We wtorek wierzyciele spółki mają omówić dalszy tok postępowania. Zrealizowana zostanie tylko jedna z dwóch umów kupna.

Zobacz także: Chiny kupiły udziały w największym niemieckim porcie

Politycy CDU/CSU chcą, by rząd zakazał przejęcia. Uważają, że rząd Nadrenii-Palatynatu wprowadza obywateli w błąd. Charitonina nie dotknęły unijne sankcje, USA miały go jednej na jednej z list sankcyjnych już od 2019 roku.

Rzecznik resortu gospodarki Niemiec został zapytany, czy ewentualna sprzedaż lotniska jest przedmiotem kontroli inwestycyjnej. Odpowiedział, że „nie może tego ani potwierdzić, ani temu zaprzeczyć”.

Zobacz także: Premier Saksonii krytykuje unijne ograniczenia wizowe dla Rosjan

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply