W reakcji na zmasowany atak rakietowy na Ukrainę Polska poderwała samoloty wojskowe – poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To kolejna tego typu sytuacja w ostatnich dniach.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat dotyczący kolejnego rosyjskiego ataku na Ukrainę. “Uwaga, w nocy z 20 na 21 lipca 2025 r. lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej po raz kolejny przeprowadza zmasowany ostrzał rakietowy terytorium Ukrainy. W odpowiedzi na tę agresywną aktywność, w trosce o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, natychmiast wszczęto wszystkie procedury mające na celu wzmocnienie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej. Rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” – czytamy.

“Podjęte kroki mają charakter prewencyjny i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom oraz ochronę granic państwa – szczególnie w rejonach przyległych do strefy podwyższonego ryzyka. Dowództwo Operacyjne RSZ monitoruje bieżącą sytuację, a podległe siły i środki pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowej reakcji” – dodano.

DORSZ przekazało później: “Ze względu na zakończenie uderzeń rakietowych rosyjskiego lotnictwa na terytorium Ukrainy, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej”.

W komunikacie podziękowano lotnictwu NATO i Królestwa Szwecji. “Myśliwce JAS 39 Gripen stacjonujące w Malborku pomagały dzisiejszej nocy zapewnić bezpieczeństwo na polskim niebie” – podkreślono. “Informujemy, że nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej RP” – wskazano.

To kolejna tego typu sytuacja w ostatnich dniach. Polskie myśliwce zostały także poderwane w nocy z piątku na sobotę.

Przeczytaj także: Rosyjski myśliwiec naruszył polską przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem – wojsko wydało komunikat

Kresy.pl

Tagi: , , , , ,
forma płatności