Rosyjskie chrześcijaństwo, w tym najsilniej reprezentowane w tym kraju prawosławie, staje przed poważnym i narastającym problemem. Jest nim wzrost popularności rodzimowierstwa. Na zagrożenia płynące ze wzrostu siły takich grup zwrócił uwagę Władimir Legojda, odpowiedzialny za kontakty Cerkwi prawosławnej ze społeczeństwem.

– Nastroje neopogańskie zauważamy dziś głównie u osób młodych, pomiędzy 18 i 25 rokiem życia, mających dostęp do broni. To przedstawiciele najróżniejszego kalibru służb specjalnych i ochrony. Trend ten, niestety, dotyczy także młodych ludzi związanych ze sportem– oświadczył Władimir Legojda.

W najważniejszej moskiewskiej cerkwi, Chrystusa Zbawiciela, Władimir Legojda oświadczył, że środowiska te są dziś szczególnie podatne na działania sekt nawiązujących do słowiańskiej i przedchrześcijańskiej przeszłości Rusi.

Zdaniem Legojdy przed rosyjską Cerkwią prawosławną stoją dziś spore wyzwania. – Ci ludzie muszą wrócić do wspólnoty prawosławnej– twierdzi Legojda. – Ale to z pewnością nie będzie łatwe. Mało tego, wydaje mi się, że w najbliższym czasie liczba neopogan będzie wciąż rosła –zauważył odpowiedzialny za kontakty Cerkwii z narodem rosyjskim.

Legojda zwrócił się do przedstawicieli prawosławia, aby nie lekceważyć problemu. Dodał, że szybkie rozprzestrzeniania się rodzimowierstwa wśród młodych sportowców i ludzi posiadających broń było głównym powodem powołania tzw. Patriarchalnej Komisji ds. Kultury Fizycznej i Sportu.

Szacuje się, że dziś w Rosji istnieje od 30 do 40 wspólnot rodzimowierczych. Trudno o wskazanie nawet przybliżonej liczby ich aktywnie działających członków.

Pch24.pl/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  gan :

  ALEKSANDR DUGIN: „Wszystko zależy od tego, co nazwiemy chrześcijaństwem. Prawosławie i chrześcijaństwo to dwie różne rzeczy. Kiedy mówi Pan: „chrześcijaństwo”, ma Pan na myśli katolicyzm albo coś analogicznego do katolicyzmu. Tymczasem prawosławie definiuje się jako niekatolicyzm. Jeśli więc katolicyzm to chrześcijaństwo, wówczas prawosławie to niechrześcijaństwo. I na odwrót: jeśli my jesteśmy chrześcijanami, to wy nie jesteście. Opieram się tu nie tylko na twierdzeniach naszych ojców po wielkiej schizmie, ale także na autorytetach z VIII czy IX w. takich jak Focjusz. PRAWOSŁAWIE, KTÓRE NIE JEST RELIGIĄ, LECZ TRADYCJĄ, JEST O WIELE BLIŻSZE TEMU CO NAZYWAMY POGAŃSTWEM. Ono obejmuje i włącza w siebie pogaństwo.

 2. Avatar
  ogr_adam :

  A mówili, że Antychryst przyjdzie. Mało kto się spodziewał, że Antychryst to po prostu Słowiańskie Odrodzenie.

  „Na słowiańskiej góry szczycie,
  Pod jasną nadziei gwiazdą,
  Zapisuję wróżby słowa:
  Wróci, wróci w stare gniazdo
  Stare prawo, stara mowa – I natchnione Słowian życie”

 3. Avatar
  ogr_adam :

  A mówili, że Antychryst przyjdzie. Mało kto się spodziewał, że Antychryst to po prostu Słowiańskie Odrodzenie.

  „Na słowiańskiej góry szczycie,
  Pod jasną nadziei gwiazdą,
  Zapisuję wróżby słowa:
  Wróci, wróci w stare gniazdo
  Stare prawo, stara mowa – I natchnione Słowian życie”

  • Avatar
   sylwia :

   W przepowiedniach o Polsce i Rosji są podobieństwa. Oba te kraje mają znaleźć się w wielkim słowiańskim imperium, w którym rządzić będzie silny, mądry i sprawiedliwy władca i panować będzie bezpieczeństwo i pokój, podczas gdy poza tym imperium będzie chaos i zniszczenia. W załączonym tu filmie jest pewna sprzeczność w komentarzu narratora, który mówi o wielkim imperium wszystkich słowiańskich narodów a w zdaniu następnym wymienia tylko Rosję. Jednak w tym imperium ma nie być Rosji, Polski i Czech. Ma to być Wielka Sławia bratnich narodów. Ponieważ ma to nastapić po katakliźmie, który zmieni klimat obecnej Polski na podzwrotnikowy i który spowodować ma potop Ukrainy; sama Natura rozliczyć się może z zach. Ukraincami za ich zbrodnie i ten czyrak na ciele słowiańskich ludów zniknie (franciszkanin O. Klimuszko: http://xeibos.pl/?page_id=253 ) ( http://www.zetatalk.com/safelocs.pdf ). Wg przepowiedni franciszkanina O. Ludovico (Lodovico) Rocca, władca słowiański przepędzi z Polski (imperium?) zdrajców i Żydów ( http://www.nautilus.org.pl/?p=artykul &id=435 ). Qui vivra verra.

   https://www.youtube.com/watch?v=jtWJto5iHR4

   https://www.youtube.com/watch?v=2f3B-pqendA