W niedzielę Rosjanie zniszczyli lotnisko w Winnicy na środkowej Ukrainie. Po rosyjskim ataku rakietowym, prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Zachodu z apelem o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, lub dostarczenie samolotów.

Rosjanie zniszczyli w niedziele lotnisko w Winnicy na środkowej Ukrainie. W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające lotnisko w Winnicy po rosyjskim ataku. Rakiety, które trafiły w lotnisko, zostały prawdopodobnie wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii – podał portal Hromadske. Informacjom tym zaprzecza Mołdawia. W Naddniestrzu stacjonują wojska rosyjskie. Po rosyjskim ataku prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Zachodu z apelem o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, lub dostarczenie samolotów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W wyniku rosyjskiego ataku zginęła co najmniej jedna osoba. Spod gruzów wydobyto cztery osoby. Zbombardowane zostało cywilne lotnisko w Winnicy oraz położona niedaleko jednostka wojskowa.

„Właśnie zostałem poinformowany o ataku rakietowym na Winnicę. Osiem pocisków przeciwko naszemu miastu, przeciwko naszej miłej, pokojowej Winnicy, która nigdy nie zagrażała Rosji. Brutalny, cyniczny atak rakietowy; lotnisko (w Winnicy) jest całkowicie zniszczone. Nadal niszczą naszą infrastrukturę, nasze życie, które zbudowały pokolenia Ukraińców” – oświadczył Zełenski w czasie nagrania, które zostało opublikowane na Facebooku.

„Codziennie powtarzamy: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego, dla wszystkich tych terrorystów. Utwórzcie humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet, bez bomb. Jesteśmy ludźmi i to wasz humanitarny obowiązek, żeby nas bronić – bronić ludzi. I możecie to zrobić. Jeśli tego nie zrobicie, jeśli chociażby nie dacie nam samolotów, żebyśmy mogli sami się bronić, to wniosek może być tylko jeden: też chcecie, żeby nas zabijano. To jest odpowiedzialność światowych polityków, zachodnich liderów” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę sekretarz stanu Antony Blinken poinformował podczas wizyty w Mołdawii, że Stany Zjednoczone pracują nad umową z Polską na dostawę odrzutowców na Ukrainę. Kilka godzin wcześniej Kancelaria Premiera zaprzeczała medialnym doniesieniom o rozmowach.

Już wcześniej The Wall Street Journal poinformował, że Stany Zjednoczone rozważają umowę, w ramach której Polska wyśle ​​na Ukrainę myśliwce MiG-29 w zamian za amerykańskie myśliwce F-16. Umowa wymagałaby zgody Białego Domu i działań Kongresu.

Zobacz też: Zełenski: myśliwce dla Ukrainy to sprawa między Polską a USA

hromadske.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz