Rosyjskie media państwowe chwalą się pracami nad androidem, który ma w przyszłości m.in. wspierać astronautów. Rosyjski wicepremier zachwalał m.in. jego umiejętności strzeleckie.

Konstrukcję określano mianem FEDOR (Fiodor), tj. Final Experimental Demonstration Object Research. Robota zaprojektowano m.in. w celu obsługiwania i naprawiania modułów stacji kosmicznych pod nieobecność ludzi. Ma również zostać pilotem, a zarazem jedynym pasażerem w pierwszym locie nowego statku kosmicznego Fiedieracyja. Jego start zaplanowano na 2021 rok. W tym kontekście, podobieństwo „Fiodora” do człowieka jest dużym ułatwieniem techniczno-logistycznym.

Prototyp androida wykonano przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Jego twórcy z Android Technics planują w przyszłości jego seryjną produkcję w zakładach w Magnitogorsku na Uralu. Wcześniej jednak Fiodor ma zostać uproszczony, co przy okazji zwiększy jego żywotność. Robot miałby także otrzymać dodatkowo rozwiniętą zdolność do samokształcenia.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin chwalił się też robotem na Twitterze. M.in. tym, że „w wolnych chwilach” android trenuje strzelanie oburącz z krótkiej broni palnej. Ma to służyć doszlifowaniu pracy jego serwomechanizmów oraz udoskonaleniu algorytmów decyzyjnych.

– Nie tworzymy Terminatora, lecz sztuczną inteligencję, która będzie miała duże praktyczne znaczenie w wielu obszarach – twierdzi Rogozin.

 

Wskazuje się, że „Fiodor” mógłby również służyć jako ratownik niosący pomoc w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych, a także saper lub specjalista od usuwania skażeń.

Agencja Tass zaprezentowała nagranie wideo, na którym robot prezentuje umiejętności korzystania z wiertarki, spawarki, palnika acetylenowego czy szlifierki kątowej, a także zdolności ruchowe.

Konflikty.pl / Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply