Andriej Kartapołow, przewodniczący Komisji Obrony Dumy Państwowej, nie wyklucza sprowadzenia sił pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) na kontrolowane przez Rosję terytoria Ukrainy, a także do samozwańczych republik ludowych.

„Nie można wykluczyć, że będą potrzebne siły pokojowe z krajów OUBZ  na wyzwolonych terytoriach Ukrainy, Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Kartapołow.

Dodał, że „mało prawdopodobne, że zgodzimy się, iż niektóre kraje NATO będą próbowały się tam dostać pod przykrywką sił pokojowych”.

Jednocześnie Kartapołow tłumaczył, że dziś nie widzi potrzeby obecności tam sił pokojowych, „a sama sytuacja na to nie pozwala”.

„Dopóki trwa specjalna operacja wojskowa, nie pojawią się tam żadne siły pokojowe i będzie ona trwała do czasu rozwiązania wszystkich zadań, ale na etapie regulacji pokonfliktowych możliwe są różne opcje, możliwe, że będą potrzebne siły pokojowe OUBZ” – przekazał.

W styczniu 2022 roku Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – sojusz z przewodnią rolą Rosji – zaakceptował wniosek prezydenta Kazachstanu o wsparcie operacyjne. Całe siły państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wprowadzone do Kazachstanu oficjalnie liczyły 2.030 żołnierzy i 250 jednostek sprzętu. Wycofały się one po kilku dniach operacji.

OUBZ to organizacja powstała w 2002 r. na podstawie traktatu podpisanego jeszcze w 1992 r. W skład organizacji wchodzą oprócz Kazachstanu Rosja, Białoruś, Armenia, Tadżykistan i Kirgistan. W przeszłości należały do niej Azerbejdżan, Gruzja i Uzbekistan, które jednak opuściły szeregi organizacji.

Kresy.pl / interfax.ru
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply