Rosjanie chcą uzyskać w tym roku 70 tys. dodatkowych zezwoleń na przewozy dla swoich firm. Rozmowy w tej sprawie ma prowadzić resort infrastruktury i budownictwa. Wiadomo już, że nie będą one łatwe – polskie firmy nadal skarżą się na niesprawiedliwe traktowanie w Rosji.

We wrześniu ruszają rozmowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z Rosją. Będą one dotyczyć ilości zezwoleń na przewozy międzynarodowe.

Wiadomo, że rozmowy te nie będą należały do łatwych. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że Rosjanie chcieliby jeszcze w tym roku uzyskać dodatkowe 70 tys. pozwoleń. Gazeta zwraca uwagę, że jednocześnie nic nie uzasadnia tego pożądania. Dotyczy to szczególnie statystyki wymiany handlowej.  Ponadto, podwyższenie kontyngentu nie ma przełożenia na zapotrzebowanie na operacje transportowe. Polska, jak można się spodziewać, nie będzie chciała na te wymagania przystać.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Ponadto, polskie firmy wciąż skarżą się na niesprawiedliwe traktowanie ze strony Rosjan. Przykładowo, transport towaru wyprodukowanego w Polsce przez polski oddział niemieckiej firmy, potrafi być traktowany przez Rosjan jako przewóz z Niemiec. Ładunki z Polski są również wielokrotnie sprawdzane, do tego bardzo skrupulatnie, co wydłuża czas transportu. – Ewentualne zwiększenie ilości [pozwoleń] dla Rosjan, robiąc ukłon w stronę ich firm, wydaje się więc tym bardziej niemożliwe – czytamy na portalu branżowym 40ton.net.

Po trudnych ubiegłorocznych negocjacjach z Rosją ws. kontyngentu zezwoleń transportowych ustalono, że każda ze stron w 2017 r. otrzyma po 190 tys. pozwoleń. To najwyższy wynik od kilkunastu lat. Polska otrzymała 190 tys. zezwoleń na przewozy, w tym 48 tys. na przewozy z – i do krajów trzecich. Federacja Rosyjska w swojej puli uzyskała 10 tys. zezwoleń dotyczących krajów trzecich.

Czytaj więcej: Koniec wojny transportowej między Polską i Rosją

Posiedzenie komisji mieszanej w tej sprawie ma się odbyć 19-20 września w Moskwie.

DGP / 40ton.net / cargonews.pl / Kresy.pl

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz