Rosyjski resort obrony twierdzi, że celem ataku rakietowego na Odessę był skład zagranicznej broni na lotnisku wojskowym. Strona ukraińska podała, że dwa cele wojskowe i dwa cywilne trafiono rakietami manewrującymi, wystrzelonymi z Tu-95.

Jak pisaliśmy, ukraińskie media podały, iż w sobotę rosyjskie wojsko przeprowadziło atak rakietowy na Odessę. Według świadków na miasto spadły 4 rakiety. Dowództwo operacyjne „Południe” ukraińskiej armii potwierdziło, że Odessa została ostrzelana rakietami. Według wstępnego raportu, pociski trafiły w „obiekty infrastruktury”, uszkadzając m.in. blok mieszkalny.

Później fakt przeprowadzenia ataku rakietowego na Odessę potwierdziła strona rosyjska. Według rzecznika rosyjskiego resortu obrony, gen. Igora Konaszenkowa, celem był terminal logistyczny na lotnisku wojskowym, gdzie według Rosjan składowano broń dostarczoną z zagranicy.

„Dziś po południu, przy użyciu pocisków rakietowych precyzyjnego rażenia powietrze-ziemia [wystrzelonych przez] Siły Powietrzne Rosji, wyeliminowano terminal logistyczny na wojskowym lotnisku niedaleko Odessy, gdzie przechowywana była duża partia zagranicznej broni, dostarczonej z USA i państw europejskich” – powiedział Konaszenkow.

Przeczytaj: CNN: Rosja weźmie na cel szlaki używane do transportu broni na Ukrainę

Czytaj również: MSZ Rosji grozi atakami na transporty broni dla Ukrainy

Rzecznik ministerstwa obrony Rosji powiedział też, że w sobotę rosyjskie jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły na 102 ukraińskie cele wojskowe, w tym na 6 stanowisk dowodzenia i 10 baterii artylerii. Podał też, że rosyjskie lotnictwo wojskowe przeprowadziło naloty na 79 ukraińskich celów, w tym na 52 „strefy koncentracji siły żywej i sprzętu wojskowego”. 22 cele zostały zaatakowane przez rakiety precyzyjne wystrzeliwane z samolotów.

Według Konaszenkowa, w rejonie m.in. Kramatorska zniszczono trzy magazyny broni, amunicji i sprzętu wojskowego. Powiedział, że wśród celów były systemy przeciwlotnicze Buk-M1 i Tor.

Jak podała strona ukraińska, w wyniku ataku rakietowego Rosjanie trafili w piętnastopiętrowy wieżowiec mieszkalny, co spowodowało pożar, który późnym popołudniem opanowano. Poinformowano, że w wyniku ataku zginęło 6 osób, w tym kilkumiesięczne dziecko, a rannych zostało kolejne 18 osób.

Ukraińscy wojskowi potwierdzili, że atak rakietowy przeprowadziło rosyjskie lotnictwo. Jak podano, były to rakietowe pociski manewrujące, najpewniej Ch-555 lub Ch-101, wystrzelone przez bombowce strategiczne Tu-95. Zaznaczono, że w momencie odpalenia miały one znajdować się w rejonie Morza Kaspijskiego. Poinformowano, że dwa pociski trafiły w obiekty wojskowe, a dwa w budynki mieszkalne.

Ukraińskie dowództwo podało też, że obrona powietrzna zdołała zestrzelić dwie rakiety manewrujące, a także dwa bezzałogowce taktyczno-operacyjne, które prawdopodobnie miały za zadanie korygować tor lotu rakiet i utrudniać działanie obrony przeciwlotniczej. Agencja Ukrinform informuje też o uszkodzeniu cmentarza miejskiego.

Tass / Ukrinform / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply