Mołdawski minister gospodarki Oktawian Kałmyk poinformował, że w pierwszym kwartale roku bieżącego Mołdawianie będą płacić Gazpromowi mniej niż w roku ubiegłym.

Jednocześnie Kałmyk nie potrafił jednoznacznie podać ceny jakiej Rosjanie zażądają od Mołdawii za dostawy gazu ziemnego. Jak przyznał jego szacunki opierają się na „wstępnych danych” i na ten moment mołdawskie Ministerstwo Gospodarki czeka na „oficjalne dane” od Gazpromu. Uznał jednak, że Rosjanie przekażą je „rychło”. Jak poinformował za obniżeniem ceny „błękitnego paliwa” przemawia fakt, że w umowach podpisywanych przez Mołdawian z rosyjskim koncernem możliwość jej zmiany łączono ze zmianą cen ropy i produktów ropopochodnych, te zaś szybko tanieją.

Narodowa Agencja Regulacji w Energetyce rozważa obniżenie cen gazu dla odbiorców detalicznych co ma pomóc uspokoić napięcia społeczne, które właśnie zaowocowały protestami i zemiszkami w stolicy kraju Kiszynowie.

noi.md/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz