Reuters: UE zgodzi się na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen

PKN Orlen ma uzyskać zgodę unijnego urzędu antymonopolowego na przejęcie Lotosu – wynika z nieoficjalnych informacji agencji „Reuters”. Agencja podkreśla jednak, że koncern będzie musiał zrealizować pewne ustępstwa względem Komisji Europejskiej.

Z informacji przekazanych w piątek przez agencję „Reuters” wynika, że PKN Orlen ma uzyskać zgodę unijnego urzędu antymonopolowego na przejęcie Lotosu. Agencja zaznacza jednak, że Orlen będzie musiał pójść na pewne ustępstwa względem Komisji Europejskiej.

[kresy-ads_728]

PKN Orlen chce kupić co najmniej 53 proc. Lotosu, w którym polski Skarb Państwa posiada 53,19 proc. akcji. Organy nadzoru konkurencji w UE obawiają się, że umowa może podnieść ceny i ograniczyć konkurencję w Polsce, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji.

PKN zaoferował w ubiegłym miesiącu utworzenie spółki Lotosu z BP. Zobowiązał się też dostarczyć nowej spółce LOTOS – Air BP Polska paliwo lotnicze, co ma na celu stworzenie realnej konkurencji – wynika z informacji „Reutersa”.

Koncern zobowiązał się także do corocznego zwiększenia ilości paliwa lotniczego dostarczanego do LABP. Ma także udostępniać magazyny na paliwo do silników odrzutowych w trzech portach lotniczych.

22 lipca organy wykonawcze UE powinny podjąć decyzję w tej sprawie. Na razie odmówiły komentarza agencji.

reuters.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz