Reuters: UE zgodzi się na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen

PKN Orlen ma uzyskać zgodę unijnego urzędu antymonopolowego na przejęcie Lotosu – wynika z nieoficjalnych informacji agencji „Reuters”. Agencja podkreśla jednak, że koncern będzie musiał zrealizować pewne ustępstwa względem Komisji Europejskiej.

Z informacji przekazanych w piątek przez agencję „Reuters” wynika, że PKN Orlen ma uzyskać zgodę unijnego urzędu antymonopolowego na przejęcie Lotosu. Agencja zaznacza jednak, że Orlen będzie musiał pójść na pewne ustępstwa względem Komisji Europejskiej.

[kresy-ads_728]

PKN Orlen chce kupić co najmniej 53 proc. Lotosu, w którym polski Skarb Państwa posiada 53,19 proc. akcji. Organy nadzoru konkurencji w UE obawiają się, że umowa może podnieść ceny i ograniczyć konkurencję w Polsce, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PKN zaoferował w ubiegłym miesiącu utworzenie spółki Lotosu z BP. Zobowiązał się też dostarczyć nowej spółce LOTOS – Air BP Polska paliwo lotnicze, co ma na celu stworzenie realnej konkurencji – wynika z informacji „Reutersa”.

Koncern zobowiązał się także do corocznego zwiększenia ilości paliwa lotniczego dostarczanego do LABP. Ma także udostępniać magazyny na paliwo do silników odrzutowych w trzech portach lotniczych.

22 lipca organy wykonawcze UE powinny podjąć decyzję w tej sprawie. Na razie odmówiły komentarza agencji.

reuters.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz