W Niemczech toczy się dyskusja nad wprowadzeniem podatku kościelnego dla muzułmanów, potocznie nazywanego podatkiem na meczety. Według „Deutsche Welle” jest to dominujący temat w poświątecznej niemieckiej prasie.

Jak pisze „Deutsche Welle”, politycy tzw. Wielkiej Koalicji – CDU, CSU i SPD planują umożliwienie pobierania podatku kościelnego od muzułmanów. Obecnie w Niemczech każdy członek wspólnoty wyznaniowej posiadającej status instytucji prawa publicznego płaci 9 proc. podatku dochodowego na rzecz swojego Kościoła. Dotyczy to tylko członków Kościołów protestanckich, katolickiego, starokatolickiego oraz wyznawców judaizmu. Pozostałe wspólnoty religijne muszą utrzymywać się z datków swoich wiernych, lub z darowizn z zagranicy – tak dzieje się w przypadku wspólnot muzułmańskich, finansowanych przez Turcję i, w mniejszym stopniu, przez Arabię Saudyjską. Kraje te nie tylko przekazują pieniądze muzułmanom w Niemczech, ale także wysyłają tam imamów, którzy często nie znają języka i niemieckich obyczajów, szerzą natomiast wartości sprzeczne z niemieckim porządkiem prawnym. Podatek na meczety miałby dać wspólnotom muzułmańskim w Niemczech finansową niezależność, a przez to ograniczyć zagraniczne wpływy.Do podatku na meczety trzeba jeszcze przekonać kraje związkowe, ponieważ to w ich gestii leży pobieranie podatku.

Dziennik „Nordwest-Zeitung” zwrócił jednak uwagę, że aby ograniczyć zagraniczne wpływy, podatkowi powinien towarzyszyć zakaz finansowania z zagranicy. Ponadto według tego medium islam jest tak rozdrobiony, że „przypuszczalnie niemożliwe będzie oszacowanie liczby organizacji, które będą mogły zostać uznane za kościoły”.

Pomysł podatku na meczety forsuje szef niemieckiego MSW i lider CSU Horst Seehofer. „Chcę wzmocnić niemiecką i muzułmańską tożsamość i wspierać identyfikację muzułmanów z ich niemiecką ojczyzną” – napisał Seehofer na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: Liczba muzułmanów w Europie Zachodniej potroi się do 2050 roku

Kresy.pl / Deutsche Welle / Polskie Radio / rp.pl

Niemcy wprowadzą podatek na meczety?
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Emillo :

    Na koniec yebłem hahaha!!! Dzięki Ci redakcjo hahaha!!! Nie, no kurła… hahaha!!!
    „wzmocnić niemiecką i muzułmańską tożsamość i wspierać identyfikację muzułmanów z ich niemiecką ojczyzną”
    Coraz bardziej umacniam się w przekonaniu, że pewne rejony świata powinny zostać zbombardowane napalmem. By na wypalonej ziemi nie mogły już rosnąć gatunki miejscowe i przywleczone.