Najmłodszego biskupa świata powitały w rodzinnych Mościskach rzesze wiernych. W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy bp Kawa odprawił mszę świętą prymicyjną.

Transparentami „Witamy Nasz Rodaku!”, „Z tej Ziemi Pan cię powołał”, „Jesteś Pasterzem na Wieki” najmłodszego rzymskokatolickiego biskupa świata powitali jego krajanie z parafii pw. Narodzenia Jana Chrzciciela. Biskup Edward Kawa odprawił wczoraj mszę św. prymicyjną w rodzinnych Mościskach.

Wierni wraz z biskupem i księżmi przeszli procesyjnie do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie niedawno wyświęcony biskup pomocniczy diecezji lwowskiej odprawił mszę św. prymicyjną. We mszy uczestniczyła także jego rodzina – rodzice oraz rodzeństwo. Na zakończenie mszy wierni otrzymali pasterskie błogosławieństwo prymicyjne.

Pragnę dziś, za wstawiennictwem Matki Bożej, podziękować Bogu za każdego z was. Za to, że jestem jednym z was, że zostałem spośród was powołany. Proszę też o modlitwę za mnie  – mówił bp Kawa do licznie zgromadzonych wiernych.

Jak informowaliśmy, 39-letni franciszkanin Edward Kawa został wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej 21 czerwca br. więceń udzielili mu metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti i bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporowskiej.

Nowy biskup ma 39 lat, co czyni go najmłodszym biskupem w Kościele katolickim. Urodził się w polskiej rodzinie w Mościskach na Ukrainie. Jego brat także jest franciszkaninem. Mając 17 lat Edward Kawa wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w prowincji krakowskiej. Studiował filozofię i teologię w Krakowie i Petersburgu. W 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 2003-2016 pełnił posługę duszpasterską w różnych parafiach na terenie Ukrainy – w Boryspolu, Kremieńczugu, Maćkowcach i we Lwowie. Ostatnio pełnił funkcję delegata prowincjalnego franciszkanów konwentualnych na Ukrainie.

Ten materiał powstał dzięki pracy dziennikarzy portalu Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Kresy.pl / rkc.lviv.ua

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz