Metropolita symferopolski i krymski Prawosławnego Kościoła Ukrainy abp Klemens, który udawał się na rozprawę więzionego w Rosji Ukraińca, został w niedzielę zatrzymany na Krymie przez rosyjską policję. Duchownego jeszcze tego samego dnia wypuszczono na wolność.

Abp. Klemensa zatrzymano w niedzielę około południa na dworcu kolejowym w Symferopolu i zabrano na policyjny komisariat. Początkowo zarzucano mu dokonanie kradzieży, a gdy zarzuty nie potwierdziły się – używanie niecenzuralnego języka na bazarze przed dworcem. Jego obrońcy uznali zarzuty za absurdalne.

Jak powiadomił na Twitterze adwokat Nikołaj Połozow, abp Klemens miał jechać do Rostowa nad Donem na proces 20-letniego Pawła Hryba, Ukraińca oskarżonego w Rosji o związki ze skrajnie nacjonalistyczną organizacją UNA-UNSO i namawianie znajomej Rosjanki do dokonania aktu terrorystycznego. Abp Klemens, który sprawuje posługę w soborze św. Włodzimierza i Olgi w Symferopolu, jest jedynym hierarchą Prawosławnego Kościoła Ukrainy na Krymie a jednocześnie przewodniczącym Prawosławnej Misji Pomocy Ofiarom Łamania Praw Człowieka i Osobom Pozbawionym Wolności.

W sprawie zatrzymania abp Klemensa interweniowała m.in. ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmiła Denysowa, zaniepokojenie wyraziło także ukraińskie MSZ. Po kilku godzinach duchownego wypuszczono bez spisywania protokołu. Jak powiedział abp Klemens radiu Krym-Realiji, sprawy wobec niego jednak nie zamknięto. Swoje zatrzymanie uznał za próbę przeszkodzenia mu w odwiedzeniu Pawła Hryba.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Pawło Hryb zaginął w 2017 roku na Białorusi, gdzie wyjechał na randkę z poznaną w internecie Rosjanką. Wkrótce okazało się, że Ukrainiec znajduje się w areszcie na terytorium Rosji. Zdaniem strony ukraińskiej młody człowiek został porwany z Białorusi przez rosyjskie służby. Na poniedziałek zaplanowano rozprawę w jego procesie przed sądem w Rostowie nad Donem. Ukraina uważa Hryba za więźnia politycznego, zarzuca także Rosji nieudzielanie mu niezbędnej pomocy medycznej – z powodu choroby żyły doprowadzającej krew do wątroby Hryb wymaga specjalistycznej opieki.

Kresy.pl / RISU / Krym Realiji / Ukraińska Prawda / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz