Niemiecki „Bild” publikuje najnowszy sondaż, z którego wynika, że na rok przed wyborami parlamentarnymi poparcie dla Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej spadło poniżej 30 procent. To rekordowo niski wynik – pisze niemiecki dziennik.

Gdyby wybory do Bundestagu odbywały się w najbliższą niedzielę, na partie chadeckie CDU i CSU głosowałoby 29,5 proc. wyborców – poinformował „Bild”. Poparcie dla chadeków spadło w ciągu tygodnia o 0,5 punktu proc. i jest na najniższym poziomie od kiedy INSA, u której „Bild” zamówił sondaż, bada popularność tej partii. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2013 roku chrześcijańscy demokraci zdobyli 41,5 proc. głosów.

Czytaj również: Notowania Merkel ostro w dół. Rośnie antyimgrancka AfD

Tradycyjnie największy rywal CDU, a obecnie jej koalicjant w rządzie Merkel – SPD może liczyć na 22 proc. głosów, co oznacza wzrost o jeden punkt.

Lewica dostała w tym sondażu 12 proc. (wzrost o 0,5 punktu), a Zieloni 11 proc. (spadek o 0,5 punktu). Obie reprezentowane w parlamencie partie tworzą obecnie opozycję.

Z partii będących obecnie poza Bundestagiem antymigrancka i antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) może liczyć na 15 proc. – tyle samo co tydzień temu. Liberalna FDP cieszy się poparciem 6,5 proc. elektoratu, o 0,5 punktu proc. mniej niż w zeszłym tygodniu.

Ankieta została przeprowadzona od 7 do 10 października, co oznacza, że wyniki uwzględniają przynajmniej częściowo nastroje po incydencie w Chemnitz w Saksonii, gdzie młody uchodźca z Syrii przygotowywał w porozumieniu z Państwem Islamskim zamach bombowy.

Głównym powodem spadku popularności CDU jest niezadowolenie wyborców z polityki migracyjnej rządu.

Sondaże z początku miesiąca wskazywały na stopniowe odzyskiwanie przez Merkel popularności. W sondażu telewizji ARD Deutschlandtrend z czwartku zadowolenie z jej pracy wyraziło 54 proc. ankietowanych – o 9 punktów proc. więcej niż we wrześniu.

kresy.pl/ pap

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz