Karolina Romanowska, założycielka Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie po raz pierwszy w Polsce wysłała prywatny wniosek o ekshumację ofiar zbrodni wołyńskiej do Wołodymyra Zełenskiego, a także do ukraińskiego odpowiednika IPN. Poprosiła o godny pochówek dla 18 osób, w tym członków swojej rodziny zamordowanej we wsi Ugły.
„18 osób z mojej rodziny zostało zamordowanych we wsi Ugły. Na pewno więc jest to dla mnie też osobista misja, żeby ekshumacje na Wołyniu odblokować. Zwłaszcza że żyją jeszcze wciąż te osoby, które tam się urodziły, i chciałyby przed swoją śmiercią godnie pożegnać bliskich. Mieć pewność, że nie leżą gdzieś na polu i że to miejsce w końcu jest oznaczone. W mojej rodzinie nigdy nie było żadnej nienawiści do narodu ukraińskiego. Jak tylko zaczęła się wojna w 2022 roku, to od razu ruszyliśmy z pomocą i do dziś stoimy po stronie Ukrainy. Wiemy, że UPA w latach 40. XX w. była jedynie niewielkim procentem całego społeczeństwa ukraińskiego” – mówi Karolina Romanowska.
Wcześniej Instytut Pamięci Narodowej już dziewięć razy składał prośby o ekshumacje ofiar rzezi, ale za każdym razem odpowiedź Ukrainy była negatywna.
‼️W imieniu swoim i Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie właśnie złożyliśmy wniosek o ekshumacje Polaków i Ukraińców spoczywających we wspólnej mogile we wsi Ugly w dawnym województwie Wołyńskim.https://t.co/fXVnCoUvhB@pawelkowalpl @KandybaPiotr @piotrkaszuwara…
— Karolina Romanowska (@KarolaAdamiec) September 2, 2024
Zbrodni w Ugłach dokonano 12 maja 1943 roku na ludności polskiej przez sotnię UPA pod dowództwem Nikona Semeniuka „Jaremy” podczas rzezi wołyńskiej. W jej wyniku zginęło ponad 100 Polaków. Większość ofiar (72 ciała) została pochowana przez ocalałych w zbiorowej mogile na miejscu spalonej kaplicy kilka dni po zbrodni.
Przypomnijmy, że Anton Drobowycz, szef Ukraińskiego IPN oświadczył w czerwcu, że dopóki strona polska nie odnowi obiektu ku czci OUN-UPA na Górze Monastyrz i nie zacznie odnawiać innych obiektów tego typu w Polsce, nie będzie zgody na poszukiwania i ekshumacje szczątków pomordowanych Polaków.
Zaznaczamy, że ukraiński rząd odrzuca jedynie wnioski o ekshumację ze strony Polski. W 2022 roku na Ukrainie wykopano szczątki 816 niemieckich żołnierzy poległych w II wojnie światowej.
Onet/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!