W centrum stolicy Wołynia zostanie wzniesiony pomnik Stepana Bandery

Radni Łucka, stolicy obwodu wołyńskiego na Ukrainie, zdecydowali o wzniesieniu w 2022 roku w historycznym centrum miasta pomnika Stepana Bandery. Wcześniej planowano, że pomnik powstanie poza ścisłym centrum.

Jak podaje portal Zaxid.net, rada miasta Łucka podjęła w piątek 30 lipca decyzję o wzniesieniu pomnika Stepana Bandery w historycznym centrum miasta, na ulicy Łesi Ukrainki. Konkurs na koncepcję pomnika zostanie ogłoszony we wrześniu br. a sam pomnik ma powstać już w przyszłym roku.

Sprawa nowej lokalizacji przyszłego pomnika przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów była pierwszym punktem dzisiejszej sesji rady miasta. Zgodnie z przyjętym dokumentem pomnik zostanie wzniesiony w centralnej historycznej części miasta między budynkami 16A a 24 na ulicy Łesi Ukrainki.

Decyzja radnych Łucka ma najprawdopodobniej związek z wcześniejszą decyzją o rekonstrukcji placu przed urzędem stanu cywilnego. Zgodnie z podjętą jeszcze w 2008 roku decyzją to tam miał być wzniesiony pomnik Bandery. Jednak przez 13 lat pomnika nie zdołano ukończyć. Zbudowano jedynie postument, na którym umieszczono niewielką tabliczkę z podobizną przywódcy banderowców. Ostatnio zaprezentowana koncepcja rekonstrukcji placu nie przewiduje umiejscowienia na niej żadnego pomnika.

Jak wynika z publikacji portalu Wołynśki Nowyny, środowiska neobanderowskie od dawna zabiegały, by pomnik Stepana Bandery w Łucku stanął w ścisłym centrum miasta, a nie przed nieco oddalonym od niego urzędem stanu cywilnego.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Przypomnijmy, że Stepan Bandera jest „honorowym obywatelem” Łucka.

Kresy.pl / zaxid.net /

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • franciszekk
   franciszekk :

   Tylko, że po napaści na II RP hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR bezbronna pomordowana przez tzw. ich „hieroji” polska cywilna ludność (kobiety, dzieci, starcy…) leży bezimiennie w ziemi jak padłe zwierzęta!!!……
   „Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!” (Adam Mickiewicz – „Dziady” Część III)