Ukraiński rząd podjął decyzję o wznowieniu funkcjonowania 66 przejść granicznych na granicy z państwami Unii Europejskiej oraz Mołdawią.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, rada ministrów Ukrainy na swoim środowym posiedzeniu podjęła decyzję o otwarciu 66 przejść granicznych, które zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Chodzi o przejścia na granicy z państwami UE i Mołdawią. Według portalu Strana.ua oznacza to otwarcie wszystkich przejść granicznych na granicy Ukrainy z Polską, Słowacją, Węgrami i Mołdawią.

Według ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsena Awakowa tymczasowo zamknięte pozostają przejścia graniczne na granicy z Rosją i Białorusią w związku z sytuacją epidemiologiczną w tych krajach.

Otwarcie przejść z Polską wymaga jeszcze analogicznego działania ze strony polskiej. Gdy tydzień temu ukraiński rząd zdecydował o otwarciu pieszego przejścia w Medyce-Szeginiach, zaczęło ono przepuszczać pieszych o północy z czwartku na piątek. Jak podawał portal Strana.ua, natychmiast utworzyły się na nim duże kolejki. W ciągu dwóch dni pracy z Polski na Ukrainę przeszło w Medyce prawie 3 tysiące osób, a w przeciwnym kierunku około tysiąca. Według czekających w kolejce przedostanie się na polską stronę zajmowało 5-6 godzin.

„Bardzo dużo ludzi, około 300 osób. Niektórzy bez masek, albo z opuszczonymi. Większość bez rękawiczek. Moja żona i ja staliśmy przez sześć godzin, od siódmej rano do około pierwszej po południu. Polacy bardzo powoli przepuszczają, wpuszczają na kontrolę po 2 osoby. Zadawali wiele pytań, gdzie jedziesz, po co, gdzie przejdziesz kwarantannę. Dokładnie sprawdzają bagaż. Zapisują to w bazie. Prędkość przesuwania się kolejki wynosi dwa metry na godzinę. Wielu zawracają. Jeśli znajdą rzeczy zabronione (alkohol, papierosy, leki), odsyłają z powrotem” – powiedział Stranie.ua Witalij z Białej Cerkwi, który jechał do Polski do pracy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa na polsko-ukraińskiej granicy zamknięto większość przejść pozostawiając jedynie dwa przejścia samochodowe: w Dorohusku-Jagodzinie i Korczowej-Krakowcu. 6 maja w związku z dużym obciążeniem działających przejść otwarto samochodowe przejście Hrebenne-Rawa Ruska, a później wspomniane piesze przejście Szeginie-Medyka.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina / Strana.ua

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz