Ukraiński rząd podjął decyzję o wznowieniu funkcjonowania 66 przejść granicznych na granicy z państwami Unii Europejskiej oraz Mołdawią.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, rada ministrów Ukrainy na swoim środowym posiedzeniu podjęła decyzję o otwarciu 66 przejść granicznych, które zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Chodzi o przejścia na granicy z państwami UE i Mołdawią. Według portalu Strana.ua oznacza to otwarcie wszystkich przejść granicznych na granicy Ukrainy z Polską, Słowacją, Węgrami i Mołdawią.

Według ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsena Awakowa tymczasowo zamknięte pozostają przejścia graniczne na granicy z Rosją i Białorusią w związku z sytuacją epidemiologiczną w tych krajach.

Otwarcie przejść z Polską wymaga jeszcze analogicznego działania ze strony polskiej. Gdy tydzień temu ukraiński rząd zdecydował o otwarciu pieszego przejścia w Medyce-Szeginiach, zaczęło ono przepuszczać pieszych o północy z czwartku na piątek. Jak podawał portal Strana.ua, natychmiast utworzyły się na nim duże kolejki. W ciągu dwóch dni pracy z Polski na Ukrainę przeszło w Medyce prawie 3 tysiące osób, a w przeciwnym kierunku około tysiąca. Według czekających w kolejce przedostanie się na polską stronę zajmowało 5-6 godzin.

„Bardzo dużo ludzi, około 300 osób. Niektórzy bez masek, albo z opuszczonymi. Większość bez rękawiczek. Moja żona i ja staliśmy przez sześć godzin, od siódmej rano do około pierwszej po południu. Polacy bardzo powoli przepuszczają, wpuszczają na kontrolę po 2 osoby. Zadawali wiele pytań, gdzie jedziesz, po co, gdzie przejdziesz kwarantannę. Dokładnie sprawdzają bagaż. Zapisują to w bazie. Prędkość przesuwania się kolejki wynosi dwa metry na godzinę. Wielu zawracają. Jeśli znajdą rzeczy zabronione (alkohol, papierosy, leki), odsyłają z powrotem” – powiedział Stranie.ua Witalij z Białej Cerkwi, który jechał do Polski do pracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa na polsko-ukraińskiej granicy zamknięto większość przejść pozostawiając jedynie dwa przejścia samochodowe: w Dorohusku-Jagodzinie i Korczowej-Krakowcu. 6 maja w związku z dużym obciążeniem działających przejść otwarto samochodowe przejście Hrebenne-Rawa Ruska, a później wspomniane piesze przejście Szeginie-Medyka.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina / Strana.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz