Państwowa spółka Ukrtransnafta, która jest operatorem ukraińskiego systemu transportu ropy naftowej oraz rosyjski Transnieft zgodziły się kontynuować tranzyt rosyjskiej ropy przez Ukrainę przez kolejne 10 lat. – informuje agencja Unian powołując się na komunikat ukraińskiej spółki.

Do podpisania aneksu do dotychczasowej umowy o świadczeniu usług transportu ropy na terytorium Ukrainy doszło we wtorek. Dodatkowa umowa obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku do 1 stycznia 2030 roku. Jak poinformowano, oprócz przedłużenia samego kontraktu aneks aktualizuje niektóre jego postanowienia, biorąc pod uwagę obecny stan rynku usług transportu ropy naftowej.

Jednocześnie podstawowe zasady współpracy między przedsiębiorstwami pozostały niezmienione, w szczególności procedura płatności za usługi i mechanizm współpracy na poziomie służb technicznych.

W komunikacie ukraińskiej firmy podkreślono też, że przedłużenie umowy zapewnia Ukrtransnafcie długoterminowe stabilne źródło dochodów.

Do przedłużenia umowy doszło w Zagrzebiu na międzynarodowej konferencji “Energetyka z XXI wieku”. Dokument podpisali w imieniu Ukrtransnafty prezes Mykoła Hawryłenko a w imieniu Transnieftu wiceprezes Siergiej Andronow.

Jak podaje Unian, ukraiński system transportu ropy naftowej, którego operatorem jest Ukrtransnafta, obejmuje 18 rurociągów o łącznej długości 4569 km, 51 przepompowni ropy naftowej oraz 11 zbiorników o łącznej pojemności 1010 tysięcy metrów sześciennych. Pracę przepompowni zapewnia 176 agregatów o łącznej mocy 356,9 tys. KW.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina otrzymała pierwszą partię ropy naftowej z USA

Kresy.pl / Unian

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Ukraińskie władze jak zawierają umowę w sprawie ropy czy gazu to w interesie własnego kraju a u nas jak te przedsięwziecia się realizyje to zawsze uzasadnia się to interesem Ukrainy i tak postępuje nie tylko obecna władza ale też i opozycja totalna, przypadek Tuska i Kowala