Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski odbyli w niedzielę rozmowę telefoniczną, podczas której omówiono stan realizacji porozumień mińskich mających na celu rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Jak podała służba prasowa Kremla, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej. Prezydenci pozytywnie ocenili ostatnie porozumienie o zawieszeniu broni pomiędzy stronami konfliktu w Donbasie, które wejdzie w życie od poniedziałku. Obaj rozmówcy zgodzili się, że porozumienie to powinno być bezwarunkowo przestrzegane i stwierdzili konieczność zwiększenia efektywności działań negocjacyjnych w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Strona rosyjska podkreśliła priorytet realizacji decyzji podjętych przez przywódców „normandzkiej czwórki”, w tym na szczycie w Paryżu w grudniu 2019 roku. Konieczność realizacji ustaleń z Paryża odnotowano także w komunikacie służby prasowej Wołodymyra Zełenskiego.

Prezydenci omówili także projekt ustawy o organizacji samorządu terytorialnego w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego, który jest rozpatrywany w politycznej podgrupie Tymczasowej Grupy Kontaktowej oraz ustawę o decentralizacji, która przewiduje zmiany w konstytucji Ukrainy. Władimir Putin ocenił, że uchwała Rady Najwyższej Ukrainy z 15 lipca o przeprowadzeniu wyborów samorządowych w 2020 roku jest sprzeczna z porozumieniami mińskimi i zagraża perspektywom uregulowania konfliktu w Donbasie. Rosyjski prezydent wyraził także „poważne zaniepokojenie” w związku z wypowiedziami wysokich ukraińskich urzędników o konieczności zmiany niektórych zapisów mińskich porozumień. Według Putina deklarowane przez Zełenskiego stanowisko o bezalternatywnym charakterze porozumień mińskich powinno znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistych działaniach strony ukraińskiej.

Wołodymyr Zełenski podkreślił potrzebę dalszych praktycznych kroków w celu uwolnienia obywateli Ukrainy przetrzymywanych w Rosji oraz na terenach Ukrainy nie kontrolowanych przez władze w Kijowie. W szczególności ukraiński prezydent poruszył kwestię uwolnienia krymskiego Tatara Rusłana Sulejmanowa w związku ze śmiercią jego trzyletniego syna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w środę Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie uzgodniła pełne i wszechstronne zawieszenie broni w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Kresy.pl / kremlin.ru / president.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz