W sieci pojawiły się nagrania dzisiejszego napadu na busa z aktywistami ukraińskiej organizacji Patrioci–Za Życiem na trasie Kijów-Charków.

Jak pisaliśmy, ukraiński deputowany Ilja Kiwa poinformował wcześniej, że trzech członków jego organizacji Patrioci–Za Życiem zostało ciężko rannych w wyniku ostrzelania z broni automatycznej busa, którym jechali. O dokonanie ataku deputowany oskarżył członków skrajnie nacjonalistycznego ruchu azowskiego.

Z nagrań, które ukazały się w sieci wynika, że w napadzie brało udział kilkadziesiąt osób. Na kadrach widać, jak osoby te, ubrane po cywilnemu, biegną drogą w stronę stojącego busa marki Mercedes Benz i biją wybiegające z niego osoby. Sprawcy wybijają także szyby w pojeździe, a później przez wybite okna widać we wnętrzu ogień. Słychać także odgłosy przypominające wystrzały.

Według agencji Ukrinform do tego zdarzenia doszło około godziny 19.10 czasu miejscowego w pobliżu miasta Lubotyn w obwodzie charkowskim. Nieznani sprawcy poruszając się samochodem mitsubishi zablokowali busa z aktywistami organizacji „Patrioci – Za Życiem” i zmusili jego kierowcę do zatrzymania pojazdu. Później, według Ukrinformu, miało dojść do ostrzelania mercedesa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińska policja wszczęła śledztwo z artykułu dotyczącego „chuligaństwa”. Później minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow poinformował o zatrzymaniu sprawców ataku, nie podając, czy rzeczywiście byli oni związani z ruchem nacjonalistycznym. Awakow twierdził, że obrażenia pobitych były „lekkie”. Według charkowskiej policji jeden z zaatakowanych ma wstrząs mózgu, a dwaj pozostali rany od gumowych kul. Ukrinform podał jednak, że poszkodowani są operowani w jednym z charkowskich szpitali.

Agencja Unian przypomniała, że we wtorek 25 sierpnia w centrum Kijowa pomiędzy aktywistami skrajnie nacjonalistycznego Korpusu Narodowego a członkami partii Platforma Opozycyjna – Za Życiem oraz organizacji Patrioci – Za Życiem doszło do starć połączonych ze strzelaniną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, na przełomie czerwca i lipca br. na Ukrainie doszło do eskalacji przemocy na tle politycznym. Aktywiści i zwolennicy partii znanego ukraińskiego blogera Anatolija Szarija stali się celem brutalnych ataków osób wiązanych ze skrajnie nacjonalistycznym Korpusem Narodowym. Szarij oskarżył ukraińską policję o bezczynność a władze z prezydentem Zełenskim na czele o danie nacjonalistom „zielonego światła” dla napadów na jego ludzi. Wówczas także Kiwa informował o wrzuceniu do biura jego partii w Połtawie granatu nie wykluczając, że za atak odpowiadają ukraińscy nacjonaliści.

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz