Przemawiając na szczycie Platformy Krymskiej, prezydent Węgier János Áder przypomniał problemy, z jakimi boryka się mniejszość węgierska na Ukrainie.

Zorganizowany przez Ukrainę szczyt Platformy Krymskiej miał zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na sprawę anektowanego przez Rosję Krymu. Jednak prezydent Węgier wykorzystał swoją obecność na szczycie przede wszystkim do wytknięcia Ukrainie tłumienia praw mniejszości węgierskiej zamieszkującej Zakarpacie.

Swoje przemówienie podczas poniedziałkowego szczytu Platformy Krymskiej János Áder rozpoczął od wspomnienia o “problemach” i zachęcenia zebranych do nałożenia słuchawek z tłumaczeniem. “Nie spodziewam się, że wszyscy znają węgierski” – zaznaczał Áder skłaniając uczestników szczytu do uważniejszego wsłuchania się w jego słowa. Jednocześnie kamery pokazały skonsternowane oblicza ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W swoim krótkim przemówieniu wspomniał o tłamszeniu aspiracji niepodległościowych Węgrów przez Imperium Osmańskie, Austrię i Związek Radziecki, a także o odebraniu państwu węgierskiemu dwóch trzecich terytorium przez Traktat w Trianon.

“Węgrzy stali się częścią innych państw, chociaż tego nie chcieli. Nikt ich nigdy nie zapytał, w jakim kraju chcą mieszkać. Węgrzy, którzy mieszkali w innych krajach, cierpieli od wieków, ponieważ odebrano im szkoły i domy. Dołożono wszelkich starań, aby uniemożliwić im naukę własnego języka” – mówił prezydent Węgier.

“Jeśli posługiwanie się ojczystym językiem jest ograniczane, jeśli tym, którzy posługują się ojczystym językiem, grożą kary, jest to sprzeczne z ideałami demokracji i nie przynosi to korzyści narodowi państwowemu” – kontynuował Áder wyraźnie nawiązując do ukraińskich ustaw językowej i oświatowej, ograniczających posługiwanie się językami mniejszości.

„Wspominając Węgrów, którzy stracili życie i pamiętając tragedię traktatu w Trianon, możemy powiedzieć, że wiemy na pewno, dlaczego aneksja Krymu jest tak wrażliwą, niezagojoną raną dla Ukraińców. My, Węgrzy, dzielimy ten ból” – mówił prezydent Węgier.

Według niego Węgry, ze względu na przywiązanie do ideałów prawa międzynarodowego, niezłomnie wspierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Wschodzie.

Áder pogratulował Ukrainie z okazji 30. rocznicy uzyskania niepodległości, wyrażając nadzieję, że „Ukraina będzie w stanie zapewnić bezpieczną przyszłość wszystkim swoim obywatelom, a Węgrzy będą mogli czuć się na Ukrainie jak w domu”.

„Aby osiągnąć ten cel, jesteśmy gotowi zapewnić wam wszelkie niezbędne wsparcie” – podsumował Áder.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Duda w Kijowie: Krym to Ukraina [+VIDEO]

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply