Według źródeł „The New York Times”, urzędnicy z USA i Europy rozważają pomysł zwrócenia Ukrainie broni nuklearnej, którą oddała po upadku Związku Sowieckiego w ramach Memorandum Budapesztańskiego.

Według amerykańskiego dziennika niezidentyfikowani urzędnicy państw NATO planują dozbroić Ukrainę, by zniechęcić Rosję przed ponownym atakiem w przyszłości. Taką bronią odstraszającą miałaby być broń nuklearna. Przypominamy, że w październiku prezydent Ukrainy Zełenski powiedział, że przetrwanie Ukrainy może być zapewnione tylko poprzez przystąpienie do NATO lub przekazanie Kijowowi broni jądrowej.

NYT podaje, że anonimowi urzędnicy, na których się powołuje, zachęcają prezydenta Bidena o przekazanie Ukrainie broni nuklearnej przed odejściem z urzędu „Kilku urzędników zasugerowało nawet, że pan Biden mógłby zwrócić Ukrainie broń jądrową, która została jej odebrana po upadku Związku Radzieckiego. Byłoby to natychmiastowe i ogromne odstraszanie. Ale taki krok byłby skomplikowany i miałby poważne konsekwencje” – czytamy.

Na doniesienia „New York Times” zareagował już Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy rosyjskiego rządu – „To są absolutnie nieodpowiedzialne argumenty ludzi, którzy mają słabe zrozumienie rzeczywistości i nie czują ani krztyny odpowiedzialności, składając takie oświadczenia. Zauważamy również, że wszystkie te oświadczenia są anonimowe”.

Wcześniej wysoki rangą rosyjski urzędnik ds. bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że gdyby Zachód dostarczył Ukrainie broń jądrową, wówczas Moskwa mogłaby uznać taki transfer za równoznaczny z atakiem na Rosję, co dałoby podstawę do odpowiedzi nuklearnej. 19 listopada Rosja zaktualizowała swoją doktrynę nuklearną, wedle której, agresja wymierzona w Rosję przed członka danego sojuszu wojskowego będzie traktowana za agresję ze strony całego sojuszu jako całości.

Czytaj: Turcja proponuje odroczenie rozmów Ukrainy o członkostwie w NATO na 10 lat

Ukraina po rozpadzie Związku Sowieckiego w 1991 roku odziedziczyła 1700 głowic jądrowych, z których jednakże zrezygnowała w 1994 roku na mocy Memorandum Budapesztańskim, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa od Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Kresy.pl/nytimes.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply