Joe Biden spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent USA przeprosił za opóźnienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy, spowodowanymi przez Kongres.
W piątek prezydent USA Joe Biden w Paryżu spotkał się z Wołodymyr Zełenskim. Przeprosił prezydenta Ukrainy za opóźnienie przyznania pakietu pomocowego dla Ukrainy, spowodowanymi przez Kongres. Biden zapowiedział, że podpisze dodatkową transzę w wysokości 225 mln dolarów. Nowe środki mają zostać przeznaczone między innymi na obronę przeciwlotniczą, amunicję artyleryjską.
“Przepraszam za… te tygodnie niewiedzy” – powiedział Joe Biden. „Niektórzy z naszych bardzo konserwatywnych członków (Kongresu) podtrzymywali to. Ale w końcu nam się to udało. – dodał. Ponadto prezydent USA zapewnił, że kraj nadal będzie wspierał i pomagał Ukrainie” “nadal jesteśmy w tym całkowicie, całkowicie”.
President Biden met with President Zelenskyy in Paris today to announce a new military aid package to support Ukraine as they defend themselves against Russian aggression. Under @POTUS, the U.S. will continue to stand with Ukraine every step of the way. pic.twitter.com/mnJehIKkUT
— The White House (@WhiteHouse) June 7, 2024
I sat down with President Zelenskyy to announce a new package of security assistance, which includes air defense interceptors, artillery ammunition, and more critical capabilities.
Our support for Ukraine is unwavering and I look forward to continuing our discussion at the G7. pic.twitter.com/di4UtXStcd
— President Biden (@POTUS) June 7, 2024
Zełenski podziękował za dotychczasową pomoc finansową, wojskową i humanitarną. „To bardzo ważne, abyście zostali z nami. To ponadpartyjne wsparcie ze strony Kongresu jest bardzo ważne, aby w tej jedności, Stany Zjednoczone Ameryki, wszyscy Amerykanie pozostali z Ukrainą, tak jak to miało miejsce podczas drugiej wojny światowej, jak Stany Zjednoczone pomogły ratować życie ludzkie, ratować Europę” – powiedział prezydent Ukrainy.
Przypomnijmy, w lutym Senat uchwalił pakiet pomocy m.in. dla Ukrainy w wysokości 60 mld dolarów. Ustawę przegłosowano po całonocnej debacie, podczas której była zdecydowanie krytykowana przez cześć senatorów Partii Republikańskiej, głównie Randa Paula i Mike’a Lee. Ustawę przyjęto większością głosów 70 do 29. Poparła ją zdecydowana większość demokratów oraz grupa 21 republikanów. Natomiast Izba Reprezentantów w kwietniu ostatecznie zaakceptowała pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
reuters.com/Kresy.pl
Putin również powinien przeprosić przywódców krajów – przeciwników zachodu, którym Rosja zacznie teraz dostarczać broń, ale jednocześnie zastrzec, iż bronią tą nie mogą bombardować Waszyngtonu, Paryża, Londynu, czy Berlina.