W ukraińskich parlamencie ostrzeżono, że ze względu na trudną sytuację budżetową konieczne mogą okazać się drastyczne cięcia.

O stanie budżetu poinformował przewodniczącego Komitetu ds. finansów, polityki celnej i podatkowej Daniło Hetmancew. Według przedstawionych przez niego danych w maju wpływy do budżetu Ukrainy wyniosły 101 mld hrywien. Wydatki były dwuipółkrotnie wyższe sięgając poziomu 250 mld hrywien, przytoczyła we wtorek agencja informacyjna UNIAN.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„A to świadczy o tym, że różnica jest bardzo duża i bez pomocy naszych partnerów nie poradzimy sobie zarówno za maj, jak i za czerwiec, a na pewno jeszcze co najmniej 3-4 miesiące” – skomentował Hetmencew.

Miesięczne zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie budżetowego deficytu polityk obliczył na ok. 5 mld dol. UNIAN przypomniała, że w całym 2020 r. Ukraina otrzymywała od Międzynarodowego Funduszu Walutowego 2,1 mld dol. i uznano to za wysoki poziom kredytowania.

„Większość z tych środków pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, częściowo z Komisji Europejskiej, a także z przelewów rządów różnych krajów – zarówno dotacji, jak i pożyczek. Ale bez wątpienia każdy miesiąc to walka o te środki, to jest przekonanie naszych partnerów… Chciałbym zauważyć, że partnerzy nie finansują kampanii wojennej, finansują inne wydatki budżetu państwa, a kampania wojenna jest finansowana z naszych źródeł” – powiedział Hetmancew.

Podkreślił on, że pożyczanie 5 mld dol. miesięcznie jest koniecznością, w przeciwnym cięcia staną się koniecznością. „Jeśli nie będziemy pożyczać co miesiąc, będziemy musieli ciąć wydatki, bo de facto nie mamy w gospodarce potencjału do podnoszenia podatków. Dlatego będziemy zmuszeni do ograniczania wydatków, a to wpłynie przede wszystkim na społecznie wrażliwe grupy ludności. Tak więc zadaniem rządu numer jeden jest nie tylko zbieranie pieniędzy w państwie, ale także pożyczanie za granicą” – podsumował Hetmencew.

UNIAN przypomniała, że 9 czerwca minister finansów Serhej Marczenko poinformował, że Ministerstwo Finansów prowadzi negocjacje i spodziewa się zebrać do końca roku 20 mld dolarów dotacji i pożyczek na sfinansowanie deficytu budżetu państwa. Ukraiński rząd planuje pozyskanie za granicą 4,8 mld dol. jeszcze w czerwcu i ponad 4 mld dol. w lipcu.

Czytaj także: NBP przekaże Ukrainie dolary za hrywny

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz