Rosyjski Komitet Śledczy potwierdził, że wybuch w samochodzie, jaki zabił Darię Duginę był skutkiem detonacji bomby.

W śledztwie ustalono, że morderstwo Darii Duginy, córki publicysty Aleksandra Dugina, zostało zaplanowane i zlecone, podała w niedzielę służba prasowa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, którą przytoczyła agencja informacyjna Interfax.

Dochodzenie wykazało już, że w podwoziu samochodu, jakim podróżowała Dugina, umieszczono ładunek wybuchowy. Został on założony po stronie kierowcy, twierdzą rosyjscy śledczy.

Zaznaczyli oni, że “dla dalszego szybkiego, wszechstronnego i obiektywnego śledztwa” sprawa karna w sprawie zabójstwa Duginy, decyzją szefa Komitetu Aleksandra Bastrykina, zostanie przekazana do Głównego Wydziału Śledczego.

„Obecnie śledczy, przy udziale specjalistów z Głównego Zarządu Kryminalistyki Rosyjskiego Komitetu Śledczego, kontynuują oględziny miejsca zdarzenia, m.in. przy udziale specjalisty od materiałów wybuchowych, zbadali spalony samochód, który został następnie ewakuowany na specjalny parking” – podała służba prasowa Komitetu Śledczego.

Zostaną przeprowadzone ekspertyzy: biologiczne, genetyczne, fizykochemiczne, wybuchowe.

„Przejęto nagranie wideo z samochodowego rejestratora, a służbom operacyjnym wysłano polecenie zidentyfikowania osób, które popełniły przestępstwo oraz innych świadków incydentu” – napisano w oświadczeniu.

Samochód, którym podróżowała Daria Dugina został wysadzony w powietrze w nocy w pobliżu wsi Bolszyje Wiaziemy w obwodzie moskiewskim. Kobieta zginęła na miejscu. Wracała ona z wydarzenia polityczno-kulturalnego, na którym przebywał także jej ojciec, publicysta znany z radykalnych, imperialnych poglądów. Skłania to komentatorów do wniosku, że to właśnie Aleksandr Dugin był celem ataku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Aleksandr Dugin to rosyjski polityk, geopolityk i historyk idei, jest znanym publicystą i ideologiem rosyjskiego neoimperializmu, eurazjatyzmu, tradycjonalizmu integralnego. Przez część polskich mediów nazywany jest „mózgiem Putina” ze względu na domniemany wpływ na prezydenta Rosji. W istocie jednak Dugin nie sprawował nigdy żadnych funkcji w organach władz Rosji, a w 2014 r. stracił stanowisko na Uniwersytecie im. Łomonosowa po tym, gdy krytykował te władze za, w jego opinii, kunktatorstwo i zbyt mało ekspansywną politykę wobec Ukrainy.

Daria podzielała poglądy swojego ojca. Była zwolenniczką anektowania ziem wschodniej Ukrainy. W marcu w rozmowie z Nikołajem Rosowem mówiła: „tożsamość ukraińska jest głównie zlokalizowana na zachodniej Ukrainie, ale wschodnia Ukraina – w tym Donbas – byłaby skłonna zaakceptować imperium euroazjatyckie”.

interfax.ru/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply