Komunistyczna Partia Federacji Rosyjski złożyła w Dumie Państwowej projekt uchwały o uznaniu państwowości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Projekt uchwały wniesionej w środę do izby niższej rosyjskiego parlamentu zakłada zwrócenie się do prezydenta Władimira Putina o rozpoczęcie rozmów z Doniecką i Ługańską Republiką Ludową w celu uznania ich państwowości, podała agencja informacyjna TASS.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

KPRF chce uznania tworów powołanych w 2014 r. przez donbaskich separatystów jako „samodzielnych, niepodległych i suwerennych republik”. W tekście uchwały znalazły się również zapisy wzywające władze wykonawcze Rosji do „stworzenia podstawy prawnej relacji międzypaństwowych, zabezpieczającej wszelkie aspekty współpracy i pomocy wzajemnej, włączając kwestie bezpieczeństwa”.

Donieck i Ługańska stały się wiosną 2014 r. głównymi, obok Charkowa, ośrodkami prorosyjskich wystąpień protestacyjnych, po rewolucji Majdanu w Kijowie. O ile jednak w tym ostatnim mieście władze Ukrainy zdołały opanować sytuację, o tyle w obwodach donieckim i ługańskim doszło do wystąpienia zbrojnych bojówek wspieranych przez oddziały z Rosji, początkowo ochotnicze. Pod ich osłoną lokalni przeciwnicy nowych władz w Kijowie proklamowali „republiki ludowe” po przeprowadzeniu nieuznawanych międzynarodowych referendów.

Choć Rosja od ośmiu lat wspiera republiki separatystów politycznie, materialnie oraz militarnie-operacyjnie, to jednak przedstawiciele rosyjskich władz, z Władimirem Putinem na czele, wielokrotnie podkreślali, że uważają republiki ludowe za część Ukrainy. Domagali się natomiast, na podstawie porozumień mińskich z 2014 i 2015 r., określających polityczne środki rozwiązania konfliktu w Donbasie, zapewnienia republikom ludowym specjalnej, autonomicznego statusu w ramach państwa ukraińskiego, łącznie z głosem w sprawach jego polityki zagranicznej.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz