Rosyjskie władze zaostrzają kontrolę nad internetem – pisze portal Wp.pl powołując się na Informacyjną Agencję Radiową. Od niedzieli w Rosji obowiązuje rozporządzenie podpisane przez premiera Dmitrija Miedwiediewa nakazujące nadawanie użytkownikom komunikatorów internetowych specjalnych numerów identyfikacyjnych.

Tożsamość użytkowników internetowych komunikatorów będzie określana na podstawie numeru telefonu komórkowego przypisanego do użytkownika. W przypadku korzystania z karty SIM innego użytkownika, na przykład członka rodziny, dostęp do komunikatora zostanie zablokowany. Jak pisze TASS, jak dotąd nie wiadomo, jak operatorzy telekomunikacyjni „wyłapią”, iż ktoś korzysta z numeru innej osoby. Operatorzy telefonii komórkowej zapewniają, że są w stanie sprostać wymaganiom rozporządzenia.

Przewiduje się, że operatorzy będą przechowywać i aktualizować informacje o tym, z jakich aplikacji korzysta użytkownik oraz jego unikalny kod identyfikacyjny przypisany przez komunikator. Ponadto operatorzy będą musieli powiadomić właścicieli komunikatorów o rozwiązaniu umowy z abonentem.

Rosyjskie władze uzasadniają wprowadzenie nowych przepisów względami bezpieczeństwa. Będzie to „stworzenie bezpiecznego środowiska komunikacyjnego dla obywateli i państwa jako całości”, jak wyraził się Aleksandr Żarow, szef Roskomnadzoru. Nowe prawo jest wymierzone przede wszystkim w zagraniczne komunikatory takie jak WhatsApp, Telegram i Facebook, które, jak pisze TASS, nie przechowują danych osobistych rosyjskich użytkowników na serwerach w Rosji, co jest niezgodne z rosyjskim prawem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeciw nowym przepisom protestują obrońcy praw człowieka i opozycja. Ich zdaniem jest to kolejny instrument kontroli internetu przez Kreml. W ubiegłym roku rozporządzeniem premiera nakazano operatorom rejestrowanie i przechowywanie na specjalnych serwerach wszystkich wiadomości tekstowych, wideo i dźwiękowych. Dostęp do tych danych mają rosyjskie służby specjalne. W ubiegłym miesiącu Duma przyjęła ustawę o tzw. suwerennym internecie, uniezależniającą rosyjski internet od zagranicy.

Kresy.pl / wp.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz