Cywilny Ił-76TD przeleciał m.in. nad Polską, by dostarczyć na Węgry kolejną porcję paliwa jądrowego do elektrowni atomowej w Paks. Dostawę potwierdził minister spraw zagranicznych Węgier.

Jak ustaliło RMF FM, Rosja dostarczyła we wtorek Węgrom porcję paliwa jądrowego dla elektrowni atomowej w Paks. Dostawę wykonano drogą powietrzną. Paliwo przewiózł rosyjski cywilny samolot transportowy Ił-76TD linii Wołga-Dniepr Airlines, który wystartował z podmoskiewskiego lotniska Domodiedowo i przeleciał nad terytorium Białorusi, Polski i Słowacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało RMF FM, że przelot nad terytorium Polski odbył się na podstawie specjalnej zgody wydanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, ponieważ od kilku tygodni polskie niebo jest zamknięte dla rosyjskich przewoźników.

Do wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie Rosja dostarczała paliwo jądrowe na Węgry koleją przez Ukrainę. Obecnie czyni to drogą powietrzną za zgodą Białorusi, Polski i Słowacji. Pierwszy taki lot odbył się na początku kwietnia br.

Rosyjska energia jądrowa nie podlega żadnym sankcjom Unii Europejskiej.

W środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto potwierdził, że Węgry otrzymały od Rosji kolejną partę paliwa jądrowego.

„Dobra wiadomość jest taka, że dziś rano do elektrowni atomowej w Paks dotarł kolejny transport paliwa nuklearnego” – powiedział Szijjarto cytowany przez RMF FM.

Szef węgierskiej dyplomacji potwierdził, że paliwo dostarczono drogą powietrzną przez Białoruś, Polskę i Słowację, ponieważ transport przez Ukrainę jest niemożliwy z powodu wojny.

Elektrownia atomowa w Paks dostarcza ponad połowę elektryczności na Węgrzech. Rosatom buduje w niej dwa nowe bloki energetyczne, co ma ponad dwukrotnie zwiększyć moc elektrowni. Z tego względu Węgry nie zgadzają się na jakiekolwiek sankcje na rosyjską energię atomową.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Węgier: Nie poprzemy dalszych sankcji na paliwa kopalne z Rosji

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz