W Moskwie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Zbigniewa Raua i Siergieja Ławrowa.

Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau odwiedził we wtorek Moskwę jako obecny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jego wizyta miała związek z napiętą sytuacją międzynarodową w Europie.

Jak podaje PAP, na wspólnej konferencji prasowej z Siergiejem Ławrowem Zbigniew Rau ocenił obecną sytuację wokół Ukrainy jako “niezwykle napiętą” i grożącą jeszcze poważniejszą eskalacją. Przekonywał, że “polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie”.

Rau ujawnił, że zaproponował Ławrowowi “inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego”, której celem ma być redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE”. Ma być to “nieformalna platforma” służąca do dyskusji nt. “propozycji wzmocnienia efektywności mechanizmów zapobiegania sytuacjom kryzysowym”. Jej uruchomienie, zdaniem szefa polskiej dyplomacji, miałoby w dłuższej perspektywie służyć poprawie funkcjonowania samej OBWE.

“Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami” – mówił Rau.

Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że obecny kryzys uda się rozwiązać poprzez dialog i działania dyplomatyczne. “OBWE może i powinna znaleźć zastosowanie w wysiłkach na rzecz obrony pokoju w Europie” – ocenił obecny szef OBWE.

Siergiej Ławrow przekonywał, że białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe, których obawia się Zachód, zakończą się zgodnie z planem. Doniesienia o planowanej jakoby przez Rosję inwazji na Ukrainę nazwał „terroryzmem informacyjnym”.

Szef rosyjskiej dyplomacji zapowiedział, że rosyjska reakcja na odpowiedzi Waszyngtonu i Brukseli w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostanie wkrótce nie tylko przekazana adresatom, ale także opublikowana. Ławrow zauważył, że w otrzymanych dotąd dokumentach Zachód „odpowiedział pozytywnie na te inicjatywy, które od dawna odrzucał”. Według niego chodzi m.in. o zakaz rozmieszczenia w Europie naziemnych pocisków rakietowych średniego i krótkiego zasięgu. Zdaniem Ławrowa także pomysł, by Ukraina zrezygnowała z ubiegania się o członkostwo w NATO, będzie się stopniowo przebijał.

„Jestem przekonany, że gdyby tak się stało, wielu odetchnęłoby z ulgą, także w Europie” – mówił.

Słowa Raua o tym, że w ramach mandatu przewodniczącego OBWE chce odgrywać rolę „uczciwego pośrednika”, Ławrow przyjął z zadowoleniem. Moskwa liczy, że obecny przewodniczący organizacji pomoże rozwiązać kryzys związany z Ukrainą.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjskie MSZ: Rosja może zaatakować Ukrainę w każdej chwili

Kresy.pl / pap.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply