Łukaszenko ponownie pojechał do Putina

Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko rozpoczęli na Kremlu rozmowy, które mają zakończyć proces negocjacji pogłębienia integracji Rosji i Białorusi.

Jak podaje agencja Interfax, w Moskwie na Kremlu rozpoczęły się w czwartek rozmowy przywódców Rosji i Białorusi Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki.

Na początku rozmów Putin powiedział, że poprosił Łukaszenkę o przybycie w celu podsumowania dwustronnych rozmów o formułowaniu programu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Putin zauważył, że eksperci z obu krajów pracowali nad tym od wielu lat.

Rosyjski prezydent zapewniał też, że porozumienia, które mogą zostać osiągnięte na dzisiejszym spotkaniu, nie mają nic wspólnego obecną sytuacją polityczną w obu krajach.

Putin powiedział też, że jeśli dzisiaj dojdzie do porozumienia w sprawie programów integracyjnych, zostaną one sfinalizowane 10 września, czyli jutro, przez rządy obu krajów.

„Musimy wspólnie wyregulować zegarki, postawić kropkę przy niektórych kwestiach, dać rządom możliwość w najbliższej przyszłości, moim zdaniem, jutro w Mińsku, na sfinalizowanie niektórych z tych porozumień” – powiedział rosyjski prezydent.

Aleksandr Łukaszenko mówił, że na dzisiejszym spotkaniu strony są gotowe do omówienia 28 programów integracyjnych. “To dużo, to są główne główne tematy i obszary naszej współpracy” – komentował. Według niego jeśli jutro przyjmą je rządy, Najwyższa Rada Państwowa Związku Białorusi i Rosji może je zatwierdzić w październiku.

Przypomnijmy, że 1 września białoruski przywódca mówił, że od trzech lat rządy obu krajów pracowały nad ponad 30 „mapami drogowymi” rozwoju współpracy. Z biegiem czasu te mapy drogowe stały się „programami związkowymi” i zostało ich 28. „To będą już podpisane umowy do wykonania. Nie tylko karty, za którymi ktoś będzie podążał”. – wyjaśniał Łukaszenko.

W sierpniu Łukaszenko informował, że strony zrezygnowały  z „mapy drogowej” dotyczącej integracji politycznej.

Dzisiejsze spotkanie na Kremlu jest już piątą wizytą Aleksandra Łukaszenki w Rosji w tym roku.

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply