Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że rosyjski atak na Ukrainę jest wymierzony także w dominację USA.

Ławrow udzielił w poniedziałek wywiadu rosyjskiej, państwowej telewizji Rossija 24. “Nasza specjalna operacja wojskowa ma na celu położenie kresu nonszalanckiej ekspansji i lekkomyślnemu kursowi w kierunku całkowitej dominacji Stanów Zjednoczonych, a pod nimi pozostałych krajów zachodnich, na arenie międzynarodowej” – wypowiedź rosyjskiego ministra spraw zagranicznych zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Ławrow stwierdził, że rażące naruszenia prawa międzynarodowego stały się podstawą takich działań Waszyngtonu, a zasady takiej polityki nie są dla nikogo jasne, przy czym są one opracowywane ad hoc w Białym Domu i Departamencie Stanu. Uznał także, że stosunek USA i ich sojuszników do Rosji się zmieniał.

“Jest to bardzo poważny zwrot nawet w polityce, którą Unia Europejska i Zachód jako całość pod przywództwem Stanów Zjednoczonych […] zaczęły realizować po rozpoczęciu naszej specjalnej operacji wojskowej [na Ukrainie], polityce odzwierciedlającej gniew, pod pewnymi względami nawet szaleństwo” – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

W ramach tej polityki państwa zachodnie miały uczynić z Ukrainy forpocztę “dla ostatecznego stłamszenia Rosji”. Jak podsumował – “Rosja, oczywiście, ze swoją historią, ze swoimi tradycjami, jest jednym z tych krajów, które nigdy nie zajmą podrzędnej pozycji. Możemy być członkami społeczności międzynarodowej tylko na równych warunkach niepodzielnego bezpieczeństwa”.

24 lutego Rosja rozpoczęła atak militarny na Ukrainę z siedmiu kierunków operacyjnych. Rosjanom nie udało się zająć Kijowa, Czernihowa i Sum, na skutek czego po koniec marca wycofali oni swoje siły z tych obwodów. Skutecznie okupowali natomiast kolejne obszary obwodu charkowskiego, ługańskiego i donieckim, zajmując przy tym niemal cały rejon chersoński wraz z jego stolicą. Rosjanie określają działania wojenne “specjalną operacją wojskową”.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply