Rzecznik prezydenta Rosji skomentował propozycję szefa klubu parlamentarnego partii rządzącej na Ukrainie polegającą na tym, że Rosja miałaby wycofać swoich żołnierzy z Donbasu, a w rewanżu Kijów wznowiłby dostawy wody pitnej na Krym.

Jak podaje ukraińska agencja Unian, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się w środę do pomysłu takiej transakcji przedstawionego przez szefa frakcji (klubu parlamentarnego) partii Sługa Narodu Dawyda Arachamiję na antenie jednej z ukraińskich telewizji. „Jeśli chodzi o Krym – to rosyjski region i oczywiście istniejące programy rozwoju zabezpieczają wodę dla tego regionu. Jeśli są jakieś sugestie dotyczące dodatkowego zaopatrzenia w wodę na zasadach komercyjnych lub innych, można je rozważyć” – odpowiedział Pieskow podkreślając, że Krym nie może być obiektem „jakichkolwiek wymian”.

W przypadku Donbasu rzecznik Putina wyraził opinię, że jest to „wewnątrzukraiński problem”. Pieskow przekonywał, że Rosja „robi wszystko, co możliwe”, by uregulować sytuację w tym regionie.

Na dodatkowe pytanie o możliwość oddania Kijowowi kontroli nad granicą rosyjsko-ukraińską na odcinku kontrolowanym przez separatystów w zamian za wodę dla Krymu, Pieskow odpowiedział, że należałoby tę kwestię skonsultować z przedstawicielami separatystycznych republik. Rzecznik Kremla wyraził przypuszczenie, że separatyści nie będą skłonni do działań, które wychodzą poza treść porozumień mińskich.

Według agencji Unian Arachamija przedstawił swój pomysł we wtorek na antenie kanału telewizyjnego „Priamyj”. Według niego Ukraina nie straciłaby na takiej wymianie, ponieważ „tak czy inaczej z wody [dostarczanej na Krym] korzystaliby obywatele Ukrainy”. W zamian Rosja miałaby „zabrać swoje wojska z terytorium Donbasu i dać Ukrainie możliwość kontrolowania swojej granicy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przed zajęciem Krymu przez Rosję w 2014 roku większość wody pitnej była dostarczana na półwysep ze źródeł ukraińskich. Później Ukraina wstrzymała dostawy wody na Krym.

Kresy.pl / Unian

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz