Kim Dzong Un przybył do Rosji [+VIDEO]

Przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej przybył do Rosji. Jeszcze przed spotkaniem z Putinem odwołał głównego negocjatora prowadzącego rozmowy z USA.

Kim Dzon Un przyjechał w do rosyjskiego Władywostoku pociągiem pancernym wcześniej używanym przez jego ojca Kim Dzong Ila. Poprzedni przywódca KRLD przyjeżdżał do Rosji trzykrotnie. Jego syn odwiedził kraj północnego sąsiada po raz pierwszy. Kim Dzong Un był witany przez Rosjan już na kolejowym przejściu granicznym Chasan. Komitet powitalny tworzyli tam rosyjski minister rozwoju Dalekiego Wschodu Aleksandr Kozłow, wiceminister spraw zagranicznych Igor Morgułow oraz gubernator Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako.

Kim Dzong Una witano na granicy chlebem i solą, na czerwonym dywanie. Pojawiły się także dziewczęta w strojach ludowych. Następnie przywódca udał się do “domku Kim Ir Sena”, budynku zbudowanym specjalnie z okazji wizyty założyciela KRLD i dziadka jej obecnego przywódcy, który był w Rosji w 1986 r.  Jak twierdzi BBC, Kim Dzong Un już w czasie powitania miał zadeklarować, że jego obecna wizyta w Rosji nie będzie ostatnią, lecz jest “tylko pierwszym krokiem” w rozwoju stosunków z Moskwą.

Do Władywostoku pociąg Kim Dzong Una dojechał o godzinie 10.50 czasu moskiewskiego. Tam również witano go na czerwonym dywanie. Orkiestra wojskowa odegrała hymny obu państw. Północnokoreański przywódca odjechał z dworca kolejowego swoją specjalną limuzyną, która wcześnie została przetransportowana z KRLD samolotem. Kim Dzong Un będzie mieszkał w kampusie Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego (DWFU), który znajduje się na wyspie Russkij. Tam też odbędzie się jego spotkanie z prezydentem Rosji, który ma przybyć do Władywostoku jutro. Kim Dzong Un we Władywostoku zostanie do 27 kwietnia.

Tymczasem rosyjska agencja informacyjna TASS podała informację, że przywódca Korei Północnej zadecydował o odwołaniu gen. Hyon Yong Chola z funkcji głównego negocjatora w rozmowach z USA na temat nuklearnego rozbrojenia. Rosyjska agencja powołała się za południowokoreańskimi mediami na wywiad z Seulu. Może to być kolejny sygnał, że Kim Dzon Un jest coraz bardziej sceptyczny wobec rozmów Amerykanami. Kilka dni temu północnokoreański lider sformułował żądanie by z negocjacji wyłączyć amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Komentatorzy uważają, że wizyta w Rosji ma pomóc Kim Dzong Unowi uniknąć rozgrywania swojego państwa w relacjach USA i Chin. W tym drugim państwie Kim był z wizytą w styczniu.

 

bbc.com/tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply