Po nałożeniu przez Zachód sankcji na rosyjski sektor lotniczy Rosja nie może liczyć na dostawy części zamiennych do samolotów z Chin.

Jak podał w czwartek Interfax, szef jednego z departamentów rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Powietrznego (Rosawiacji) Walerij Kudinow przyznał, że Chiny odmówiły dostaw części zamiennych do samolotów rosyjskim liniom lotniczym.

Według Kudinowa jedna z linii lotniczych, która zgodnie z instrukcjami Rosawiacji na własną rękę szukała dostawców części zamiennych i zwróciła się do Chin, uzyskała odpowiedź odmowną.

“Będziemy szukać przez inne kraje. Być może przez naszych partnerów – przez Turków, może przez Indie. Każda firma będzie umawiać się na własną rękę – my [Rosawiacja – Interfax] po prostu pomożemy zalegalizować te części”- powiedział Kudinow dziennikarzom na konferencji MRO Russia & CIS.

26 lutego br. w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę Unia Europejska nałożyła sankcje zakazujące dostaw cywilnych samolotów i części zamiennych do nich do Rosji, a także ich obsługi i ubezpieczania. Ponadto sankcje zobowiązują leasingodawców do rozwiązania dotychczasowych umów z liniami lotniczymi do końca marca.

8 marca Rosawiacja zaleciła rosyjskim liniom lotniczym posiadającym samoloty w zagranicznych rejestrach zawieszenie lotów zagranicznych (poza lotami na Białoruś), ze względu na ryzyko aresztowań i zatrzymań samolotów.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply