Władze Świnoujścia postawiły posterunek na granicy polsko-niemieckiej

Straż miejska w Świnoujściu pilnuje, by niemieckie autobusy nie przewoziły w mieście pasażerów.

Od dzisiejszego poranka granicy polsko-niemieckiej w Świnouściu pilnuje straż miejska. Strażnicy dbają, by na ulice miasta nie wjeżdżały niemieckie autobusy próbujące świadczyć usługi komunikacyjne na ulicach miasta.

Od rana wjechało 5 autobusów, zostały zatrzymane i zawrócone na terytorium Niemiec, ponieważ chcemy uniknąć łamania przez nich prawa. Dopóki ich przewoźnik nie będzie mieć podpisanej umowy z Komunikacją Autobusową, nie będą mogły korzystać z naszych przystanków – powiedział RMF FM komendant straży miejskiej w Świnoujściu Mirosław Karliński.

Wczoraj, kiedy niemiecki przewoźnik zaczął wozić pasażerów po polskiej stronie granicy, jego kierowcy otrzymywali mandaty za zatrzymywanie się na przystankach. Wszystko przez brak zgody na świadczenie usług w Polsce.

Według RMF niemieccy kierowcy z niechęcią stosowali się do poleceń podwładnych Karlińskiego, w jednym przypadku musiała interweniować policja. Niemiecki przewoźnik uważa, że ma prawo świadczyć usługi w Polsce powołując się na pozwolenie niemieckiego urzędu transportowego w Rostocku i opinię polskiego Generalnego Inspektora Transportu Drogowego.

Byłem tym zaskoczony. Kilka dni temu dostałem wniosek od przewoźnika o zgodę na korzystanie z przystanków. Po dwóch dniach kolejne pismo wycofujące ten wniosek, a potem informację, że uruchamiają od 1 sierpnia linię autobusową. Dla mnie to było wielkie zaskoczenie, bo tak się nie prowadzi współpracy – twierdzi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Jak mówi, starał się on przez wiele miesięcy o uruchomienie wspólnie z Niemcami transgranicznych połączeń obsługiwanych przez Niemców i Polaków, jednak strona niemiecka nie była tym zainteresowana. Urząd w Rostocku nie chciał także wydać pozwolenia na świadczenie usług w Niemczech przez polskie autobusy. Powodem odmowy miała być obawa przed polską konkurencją.

Janusz Żmurkiewicz zapowiada, że dopóki Niemcy nie ustąpią, nie wpuści do Świnoujścia niemieckich autobusów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy i Francja szykują uderzenie w polskie firmy transportowe

Kresy.pl / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz